Zápisník

// Sencor SDB 3007

Zanedlouho se prý Praha ponoří do „analogové tmy“. A jelikož je TV signál v mém bydlišti závislý právě na vysílání z Prahy a jelikož ČT2 už byla na Žižkově a Cukráku úplně odepsána, rozhodli jsme se domů pořídit nějaký ten set-top-box. A jelikož se doma oblibě těší tradiční úterní a čtvrteční seriály (na mě se nekoukejte :-) ), které (překvapivě) mezi sebou kolidují, musely to být tunery dva.

Protože VHS je už tak trochu z módy, rozhodli jsme se, že pořídíme dvoutunerový přijímač s pevným diskem. Segment těchto výrobků není příliš široký, z osobního pozorování jsem zjistil tak dvě skupiny - levné a ty dražší od renomovaných výrobců (Mascom, vyrábí satelitní techniku). Mascom MC1321T PVR je záležitost za 6 tis. Kč, umí hodně věcí, ale tolik se nám dát prostě nechtělo. Navíc pořád je tu strašák, že se třeba v dohledné době přejde na MPEG4 a nejsem si jist, že tohle spraví jen upgrade firmwaru.

Rozhodli jsme se tedy pro levnější Sencor, i před některé ne příliš lichotivé recenze (teď jsem našel třeba tuhle). Ten lze vybavit vlastním IDE diskem. S novým 160GB diskem vyjde cenou zhruba na polovinu Mascomu. Je nutno dodat, že se jedná už o dva roky starý model (ale PVR zřejmě nějak nejsou a nebudou v kurzu). Ke mně se dostal už nějaký „facelift“, oproti starým obrázkům má „deklík“ na HDD ze spodku přístroje, takže to neruší vzhledem. Rovněž některé výtky z linkované recenze už neplatí.

Ale popořádku. Přijímač vypadá tak nějak vzhledově neutrálně (nenadchne ani neurazí). Celkem dobře zapadne do našeho VHS+DVD a teď i DVB komínku. Pro fotky odkazuji na zmíněnou recenzi výše.

Zapojení a uvedení do chodu

Po vybalení zjistíte důležitou věc - v krabici není ani SCART ani anténní koaxiál, takže přijímač nepřipojíte bez dodatečného pořízení kabelů ani k televizi, ani do řady všech těch tunerů v televizi, videu, popř. jiném rekordéru (dokud analog ještě funguje, tak se to hodí). Jedinými dvěma přítomnými kabely byl mini-koax na propojení dvou tunerů přístroje a nějaké cinche, kterými tedy lze spojení s televizí uskutečnit, ale na mnoha modelech je nenajdete.

Jinak na zadní straně najdete pro připojení dva scarty (oba dávají stejný výstup, jeden má navíc RGB), S-Video out, A/V out v podobě dvou cinchů audio a jeden video, SPDIF a seriák pro update firmwaru. Samozřejmě také 4 konektory obou tunerů. Ano, výrobce si řekl, že to nebude zaonačovat jinak, takže si musíte výstup jednoho spojit se vstupem druhého pomocí dodaného minikablíku externě. Vstup pak přivedete na první a pokud potřebujete připojit další zařízení, píchnete ho do výstupu druhého tuneru. Napájecí zdroj má přístroj umístěn uvnitř krabice, takže se nekoná žádný externí adaptér, jen klasická dvouvidlice s ochrannou třídou II. To považuji za plus, osobně nepovažuji přehřívající se řízené zdroje natěsnané v co nejmenším prostoru adaptéru za šťastné řešení.

S tunerem a zdrojem souvisí ještě jedna věc. Přístroj má totiž síťový vypínač. Protože docela dost hřeje i ve stand-by módu, radši ho při delším nepoužívání vypínáme úplně. To má dvě nevýhody - při vypnutém hlavním vypínači si nic nenahrajete a tuner nepouští signál z antény dál, takže případné jiné přístroje závislé na anténním vstupu vřaďte před PVR.

Harddisk se instaluje jednoduše, šrouby na spodní straně uvolníte záslepku se šachtou, připevníte disk, nastavíte jej na Master, připojíte napájení a IDE kabel a zavřete zpátky. Po prvním zapnutí se disk musí naformátovat někde v menu. V souvislosti s diskem ještě jednu poznámku. Tělo přístroje zvukově tolik neizoluje jako skříň počítače, takže disk vybírejte pečlivě. Já sáhl po osvědčeném Seagatu a rád bych věřil, že existuje tišší disk. Jednak je slyšet otáčení disku, které je ale monotónní, takže tolik nevadí. Ale např. při přehrávání záznamu přehrávač pořád chroustá po disku a takový ten typický zvuk vystavování hlaviček (myslím, že to každý znáte) působí v noci při nízké hlasitosti dost rušivě.

Při prvním zapnutí se přijímač sám naladí. Jedinou nevýhodou je fakt, že nenabídne češtinu, ale nastaví se angličtina, takže ti hůře jazykově vybavení budou muset šátrat v manuálu a český jazyk si nastavit zpětně. Jinak přístroj nemá problémy s diakritikou ani v EPG. Signál je v pohodě, podle „čárek“ je na tom dobře, nekostičkuje ani nevypadává.

Ergonomie

Tady je občas nutno zatnout zuby. Jednak, druhý tuner je jen pro nahrávání, takže třeba do videorekordéru signál nepošlete. Čili model bez dokoupeného pevného disku je vám k ničemu. Důsledkem toho nemá přístroj ani PIP.

Druhá věc je to, že nelze provádět více diskových operací najednou. Když něco nahráváte, nejde si prostě pustit začátek záznamu nebo jiný záznam. Jedinou výjimkou je timeshift. Prostě na ovladači stisknete pauzu a video se automaticky začne nahrávat. Můžete si odskočit a když se vrátíte do jedné hodiny (víc přístroj neumí), program odpauzujete a sledujete od místa, kde jste přestali. Program se nahrává stále dál a tak o nic nepřijdete. Samotné zadávání programů k nahrávání není podle mě řešeno naprosto ideálně, ale zvyknout se na to dá celkem brzo.

Další kapitolou je dálkový ovladač. Na něm se za ty roky nic nezměnilo. Je stále neustále nutné s ním pořádně mířit směrem k zařízení. Prostě z polohy ležmo na gauči to je nesnadná věc :-). Jinak je příjemně malý a na rozmístění prvků ani ovládání si nelze stěžovat.

Závěrem

Dá se říct, že přístroj nebyl rozhodně špatná koupě. Občas sice některé vlastnosti zamrzí, ale cena jasně nevýhody zastíní. Pokud chcete nějaké hi-tech zařízení, kupte si novou televizi s DVB tunerem a samostatný rekordér od profláklejších značek, případně již zmiňovaný Mascom či jiný vyspělejší PVR. Pokud se spokojíte se základními funkcemi, Sencor neurazí.

// Odpočívej v pokoji

Dne 15. září 2008 zemřel klávesista a jeden ze zakládajících členů britské skupiny Pink Floyd, Richard Wright. Nechť jeho démant září věčně.

Shine On You Crazy Diamond

// Špatné načítání hardwarového času v Debian Lenny

Přibližně před více jak rokem jsem updatoval na notebooku na Debian Lenny (současný testing). Bylo to v době, když jsem programoval bakalářku. Kromě menších problémů s KDevelopem se vše povedlo, až na výjimku. Zřejmě kvůli nekompatibilitě mého Compaqu nx6310 se zdejším kernelem se mi začal načítat hardwarový čas při startu systému špatně. Z nějakého důvodu se interpretoval vždy jako UTC (namísto lokálního) a tím se pak ten lokální nastavil o hodinu (v létě o 2) dopředu. Což vadilo dost, protože když jsem čas ručně přeřídil během práce, projekt díky „budoucímu“ času nešel zkompilovat bez „cleanování“ a to zdržovalo. A čas jsem nechtěl nechávat špatně, zkuste si pracovat, když vidíte na hodinách 3:00 :-).

Nejprve jsem se to snažil vyřešit opravováním timezone souborů, parametrem UTC=no ve startovacích skriptech apod. Pak jsem to nechal odležet a nedávno se k tomu vrátil. Při ručním načítání času hwclock vrátil nějakou chybu s /dev/rtc. V man hwclock jsem našel jakýsi parametr, který používá starší způsob načítání. Tím parametrem je --directisa. Ve startovních skriptech /etc/init.d/hwclock.sh a /etc/init.d/hwclockfirst.sh je pro parametry vyhrazena definice proměnné HWCLOCKPARS na začátku souboru. Stačí tedy do ní přidat kýžený parametr, řádek bude vypadat například takto:

HWCLOCKPARS= --directisa

Od té doby načítání času funguje bez problémů. Jaká banalita :-).

// Oprava DVB přijímače snadno a rychle

To jsou věci…, aneb oprava DVB přijímače snadno a rychle

Dneska jsem „opravoval“ zajímavý DVB-T přijímač (značka Strong nebo co…). Přestal přijímat, prostě neukazoval signál a tak. Půl hodiny jsem na něj civěl a zkoušel všechno od znovunaladění k vizuální kontrole anténního svodu (a analogová televize normálně šla). Pak jsem tak trochu ze zoufalství vytáhl a zpět zastrčil síťovou zástrčku a světe, div se, ono se to pak v poklidu naladilo. Zatracené stand-by módy. Zbývá než konstatovat, že Billovo nastoupit a vystoupit platí zřejmě u všeho kromě aut…

// ADSL modem Sagem v Linuxu

Konečně se mi podařilo rozchodit ADSL modem Sagem i na novém linuxovém jádře. Součástí jádra od 2.6.10 je totiž driver ueagle-atm, který se po zavedení snaží najít firmware pro modem. Ten naleznete i s návodem na webu modulu. Je zde podrobný návod v angličtině. Akorát zde píší, že pro některé země (včetně ČR) je nutno extrahovat soubory z ovladače pro Windows. Mně to fungovalo i se standardními. Nevím, třeba se to týká Telecomu před přechodem na PPPoE (v tom se nevyznám, ale na webu modulu stále uvádějí u CZ PPPoA). Po nastavení bridge příkazem br2684ctl -c 0 -b -a 8.48 stačí místo skriptu z návodu pro připojení použít utilitu pppoe, tam zadáte jméno a heslo a příště už stačí zadat příkaz, který utilita na konci vypíše. Bylo to nějak pon dsl-provider. Odpojení pak poff.

Pro starší jádra bez tohoto modulu lze použít ovladač přímo z webu Sagemu. Pouze je nutno změnit nastavení těch 3 parametrů připojení (VPI=8, VCI=48, encapsulation PPPoE LLC). Tento ovladač mi fungoval na jádře 2.6.8. Na 2.4.x jsem modem netestoval.

O mně
SW developer, amateur tennis player, rock'n'roll & heavy metal fan.