Zápisník

// Odpočívej v pokoji

Dne 15. září 2008 zemřel klávesista a jeden ze zakládajících členů britské skupiny Pink Floyd, Richard Wright. Nechť jeho démant září věčně.

Shine On You Crazy Diamond

// Špatné načítání hardwarového času v Debian Lenny

Přibližně před více jak rokem jsem updatoval na notebooku na Debian Lenny (současný testing). Bylo to v době, když jsem programoval bakalářku. Kromě menších problémů s KDevelopem se vše povedlo, až na výjimku. Zřejmě kvůli nekompatibilitě mého Compaqu nx6310 se zdejším kernelem se mi začal načítat hardwarový čas při startu systému špatně. Z nějakého důvodu se interpretoval vždy jako UTC (namísto lokálního) a tím se pak ten lokální nastavil o hodinu (v létě o 2) dopředu. Což vadilo dost, protože když jsem čas ručně přeřídil během práce, projekt díky „budoucímu“ času nešel zkompilovat bez „cleanování“ a to zdržovalo. A čas jsem nechtěl nechávat špatně, zkuste si pracovat, když vidíte na hodinách 3:00 :-).

Nejprve jsem se to snažil vyřešit opravováním timezone souborů, parametrem UTC=no ve startovacích skriptech apod. Pak jsem to nechal odležet a nedávno se k tomu vrátil. Při ručním načítání času hwclock vrátil nějakou chybu s /dev/rtc. V man hwclock jsem našel jakýsi parametr, který používá starší způsob načítání. Tím parametrem je --directisa. Ve startovních skriptech /etc/init.d/hwclock.sh a /etc/init.d/hwclockfirst.sh je pro parametry vyhrazena definice proměnné HWCLOCKPARS na začátku souboru. Stačí tedy do ní přidat kýžený parametr, řádek bude vypadat například takto:

HWCLOCKPARS= --directisa

Od té doby načítání času funguje bez problémů. Jaká banalita :-).

// Oprava DVB přijímače snadno a rychle

To jsou věci…, aneb oprava DVB přijímače snadno a rychle

Dneska jsem „opravoval“ zajímavý DVB-T přijímač (značka Strong nebo co…). Přestal přijímat, prostě neukazoval signál a tak. Půl hodiny jsem na něj civěl a zkoušel všechno od znovunaladění k vizuální kontrole anténního svodu (a analogová televize normálně šla). Pak jsem tak trochu ze zoufalství vytáhl a zpět zastrčil síťovou zástrčku a světe, div se, ono se to pak v poklidu naladilo. Zatracené stand-by módy. Zbývá než konstatovat, že Billovo nastoupit a vystoupit platí zřejmě u všeho kromě aut…

// ADSL modem Sagem v Linuxu

Konečně se mi podařilo rozchodit ADSL modem Sagem i na novém linuxovém jádře. Součástí jádra od 2.6.10 je totiž driver ueagle-atm, který se po zavedení snaží najít firmware pro modem. Ten naleznete i s návodem na webu modulu. Je zde podrobný návod v angličtině. Akorát zde píší, že pro některé země (včetně ČR) je nutno extrahovat soubory z ovladače pro Windows. Mně to fungovalo i se standardními. Nevím, třeba se to týká Telecomu před přechodem na PPPoE (v tom se nevyznám, ale na webu modulu stále uvádějí u CZ PPPoA). Po nastavení bridge příkazem br2684ctl -c 0 -b -a 8.48 stačí místo skriptu z návodu pro připojení použít utilitu pppoe, tam zadáte jméno a heslo a příště už stačí zadat příkaz, který utilita na konci vypíše. Bylo to nějak pon dsl-provider. Odpojení pak poff.

Pro starší jádra bez tohoto modulu lze použít ovladač přímo z webu Sagemu. Pouze je nutno změnit nastavení těch 3 parametrů připojení (VPI=8, VCI=48, encapsulation PPPoE LLC). Tento ovladač mi fungoval na jádře 2.6.8. Na 2.4.x jsem modem netestoval.

// Canon Pixma MP-170

Přivezl jsem si tiskárnu Canon MP170 jakožto náhradu letité HP DJ670C. Je to multifunkčka, a je oproti HPčku docela obrovská (on ten Scanner - jen CIS - něco zabere).

Když jsem ji poprve zkoušel, zarazily mě dvě věci. Tiskárna dost dlouho startuje, tak 15 vteřin se v ní všechno točí, hýbe, teprve potom je online. Něco podobného i před prvním tiskem. To HPčko nedělalo, prostě tisklo. Jenže Canon to dožene při tisku druhé stránky. Když totiž tisknete A4 textu na fast kvalitu, papír tiskárnou doslova jen projede, takže ztrátu dožene během dvou papírů. Druhou věcí, která se mi zdála podivná, je fakt, že pokaždé podavač papír vezme nakřivo. Zkoušel jsem mu pomoci prstem, než jsem při tisku svislých čar přišel na to, že je to tak správně. Hm, zajímavé.

Ale jinak jako celkem dobré, při tisku fotky na nejnižší kvalitu na celou A4 papír taky téměř jen „projede“ a je hotovo. Takže po prvních dnech používání spokojenost. Jediné co trochu zamrzí, je ovladač v angličtině, což není vhodné pro každého, a z karty jde pouze tisknout, nelze na ni skenovat bez použití počítače, což by se občas hodilo.

O mně
SW developer, amateur tennis player, rock'n'roll & heavy metal fan.