Zápisník

// Když se daří, tak se daří

Když se daří, tak se daří

Když se daří, tak se daří

// Máte sluchátka kompatibilní s iPodem?

Dneska jsem jel do Prahy zařizovat nějaké papíry do školy a ráno jsem zabíjel čas v jednom nejmenovaném „největším“ obchodním centru. Zabrousil jsem i k přenosným audio-sluchátkům. A jedna věc mě velmi rozesmála. V regálu viselo několikero různých modelů. Byly zde varianty s 3.5„ i 2.5“ konektorem, ale jen jedna jediná varianta měla na obalu celkem viditelnou nálepku: „Compatible with iPod“. A další vlastností se lišila od ostatních, jediná měla bílou barvu. Z toho vyplývá, že vaše sluchátka jsou kompatibilní s iPodem pouze v případě, že jsou bílá. Netvrdím, že pravda je právě taková, mohla to být jen shoda náhod, ale prostě mě to pobavilo.

Vůbec hluk okolo Apple poslední dobou roste. Nedávno přišla na trh nová verze iPhonu, telefonu, který po všelijakých pokusech někteří používají už jen jako elegantní těžítko (a bohužel pro ně jim nic jiného nezbývá). Revoluční (ano, jsem názoru, že revoluční) telefon se stal předmětem zájmu mnohých jedinců během velmi krátké doby. A to, že zájem asi bude, dokazuje i to, že jsem na stánku objevil jakýsi časopis věnující se právě jenom tomuto přístroji. A zrovna v době, kdy má doma každý internet.

Apple je inovátor, to bez pochyb. Bohužel pro něj v Čechách nasadil ne moc šťastnou cenovou politiku. Takže většina z nás, obyčejných smrtelníků, počká, až jeho nápady zdárně implementuje nějaká firma z východu …

Edit 19.9.: V noci jsem drobet uvažoval a objevil další příčinu „větší kompatibility“ sluchátek. Ta sluchátka totiž měla výměnné kryty různých barev. Vzpomněl jsem si, že se iPody vyrábí i v jiných barvách, takže můžete mít sluchátka „kompatibilní“ s libovolnou barevnou variantou.

// Group policies - nastavení vyhnané do extrému

Dneska jsme na hodině Administrace Windows mimo jiné zkoumali možnosti nastavení lokálních group policies. Jak to i může dopadnout, ilustruje následující screen. Tento paskvil dostanete, když na Windows Serveru 2003 zakážete všechny karty dialogu Display properties (v české verzi Zobrazení - vlastnosti, prostě tam, co se mění tapeta, rozlišení a spol.). Nutno poznamenat, že žádný z pozůstalých prvků není funkční.

Obrazovka

// Také vám přišel "varovný" email?

Teprve podruhé v životě mi přišel phishingový mail (kulaté číslo, což?). První byl kdysi dávno a vydával se za Ebay. Byl hezky provedený, ale mělo to háček, žádný účet jsem tam nikdy neměl.

Až dnes dorazil onen varovný email jakoby od ČS, tj. ten druhý v sérii, který již před několika dny anoncovala spousta sdělovacích prostředků (z mojí RSS čtečky třeba Computerworld nebo Technet, ale bylo to určitě i v televizi a hromadě denního tisku). Takže jsem byl potěšen, že tentokrát na mě nezapomněli :-). Nicméně Thunderbird ihned odhalil, že link odkazuje úplně na jinou stránku, a email označil za podvod. Zajímavé je také to, že měl mail v hlavičce kódování windows-1251 …

Email v Thunderbirdu

Email v Thunderbirdu

Ani Firefox nezůstal pozadu a při přechodu na podezřelou stránku umístěnou na cizím webu mě upozornil (předpokládám, že by to udělal i jiný prohlížeč, i ten dočasně nejrozšířenější). Do funkce této detekce nevidím, takže netuším, zda to porovnává s nějakou databází (tudíž bych měl vlastně „kliku“, že mi přišel mail až teď a někdo web zavedl do databáze), nebo má nějaký sofistikovaný algoritmus, popřípadě křišťálovou kouli. Z hlediska účelu oklamat lidi je však úsměvné, že je stránka neobvykle napůl v angličtině, méně viditelná je absence diakritiky nad některými českými znaky, ale hlavně je pod přihlašovacími údaji do internetbankingu ještě nelogicky požadován PIN od platební karty…

Upozornění ve Firefoxu

Upozornění ve Firefoxu

Všechny banky, které jsou tímto čas od času postiženy, neustále opakují, že nikdy nekontaktují zákazníky emailem ohledně bezpečnostních záležitostí. Takže obrana je jednoduchá, emaily ignorujte, na odkazy neklikejte a pokud nejste sběratel, s klidem v duši je mažte.