Zápisník

// Odesílání denních přehledů ze služby Wunderlist emailem

Nějakou dobu používám jako úkolovníček službu Wunderlist (yup, taky jedu na GTD vlně). V některých aspektech předčí svého největšího konkurenta, Todoist (minimálně má notifikace v tarifu zadarmo a trošku přehlednější design). Jedinou věcí, která mi opravdu chybí, je automaticky zasílaný denní přehled (což prý Todoist má).

Naštěstí před nějakou dobou Wunderlist uvolnil API, které umožňuje aplikacím třetích stran přístupovat a spravovat obsah uživatelského profilu.

Napsal jsem si jednoduchý skript, který ze služby stáhne nedokončené úkoly a pošle email s denním přehledem. Nazval jsem jej Wudd. Nenabízím jej jako online službu (zatím?), každý si jej musí rozchodit na svém stroji (viz soubor README).

Hlavní vlastnosti:

  • 3 sekce: Dnešní úkoly, nezatříděné úkoly v inboxu bez data splnění, úkoly s datem splnění v příštích 7 dnech. Generická struktura s lambda podmínkami dovoluje snadno definovat další sekce.
  • HTML i plaintextová verze emailu.
  • Stručný souhrn v předmětu zprávy.
  • V současnosti je výpis v češtině. I18n zatím není podporováno.
  • Odešle email přes lokální SMTP server (autorizace & SSL zatím není podporováno).

Pro stažení navštivte moje Bitbucket repo. Na stejném místě lze hlásit chyby. Enjoy!

// LDAP přes SSL s self-signed certifikátem v Thunderbirdu

Přidat LDAP adresář jako zdroj kontaktů v Thunderbirdu se může v případě SSL připojení s self-signed certifikátem trochu zkomplikovat. Z nějakého důvodu se neobjeví známý dialog pro přidání výjimky, jako jsme zvyklí při připojení na mailserver.

Následující postup by měl pomoci při manuálním přidání výjimky:

  1. Běžte do editoru předvoleb (aka about:config, NastaveníRozšířenéObecné, tlačítko Editor předvoleb).
  2. Vložte nový (nebo upravte existující) řetězec s klíčem 'network.security.ports.banned.override', nastavte hodnotu na '636'. Toto nastavení vypne blokování portu 636 pro obecné použití (více na http://www-archive.mozilla.org/projects/netlib/PortBanning.html).
  3. Běžte do NastaveníRozšířenéCertifikáty → tlačítko CertifikátyServeryPřidat Výjimku.
  4. Napište adresu vašeho serveru 'your_ldap_host:636' do políčka Adresa, klikněte na Získat certifikát, poté na Schválit bezpečnostní výjimku.
  5. Přidejte si váš LDAP adresář do kontaktů. Můžete použít SSL.
  6. Nyní můžete hodnotu nastavení 'network.security.ports.banned.override' vrátit na původní hodnotu, již není potřeba.

Snad pomohlo ;-)

// Facebook konečně podporuje XMPP

Sociální síť Facebook konečně podporuje pro chat protokol XMPP, známý spíše jako Jabber, takže je jej možné používat s libovolným IM klientem, který tuto technologii podporuje. Odpadá tak nutnost mít tak otevřený web s Facebookem, abyste se mohli věnovat všem těm stovkám vašich přátel. :-)

Váš JID má tvar vas_login@chat.facebook.com. Přihlašovací server je tedy chat.facebook.com. Port je standardní 5222. SSL/TLS šifrování není podporováno.

Návody ke konfiguraci klientů pro váš konkrétní účet naleznete podrobně na této stránce.

// Také vám přišel "varovný" email?

Teprve podruhé v životě mi přišel phishingový mail (kulaté číslo, což?). První byl kdysi dávno a vydával se za Ebay. Byl hezky provedený, ale mělo to háček, žádný účet jsem tam nikdy neměl.

Až dnes dorazil onen varovný email jakoby od ČS, tj. ten druhý v sérii, který již před několika dny anoncovala spousta sdělovacích prostředků (z mojí RSS čtečky třeba Computerworld nebo Technet, ale bylo to určitě i v televizi a hromadě denního tisku). Takže jsem byl potěšen, že tentokrát na mě nezapomněli :-). Nicméně Thunderbird ihned odhalil, že link odkazuje úplně na jinou stránku, a email označil za podvod. Zajímavé je také to, že měl mail v hlavičce kódování windows-1251 …

Email v Thunderbirdu

Email v Thunderbirdu

Ani Firefox nezůstal pozadu a při přechodu na podezřelou stránku umístěnou na cizím webu mě upozornil (předpokládám, že by to udělal i jiný prohlížeč, i ten dočasně nejrozšířenější). Do funkce této detekce nevidím, takže netuším, zda to porovnává s nějakou databází (tudíž bych měl vlastně „kliku“, že mi přišel mail až teď a někdo web zavedl do databáze), nebo má nějaký sofistikovaný algoritmus, popřípadě křišťálovou kouli. Z hlediska účelu oklamat lidi je však úsměvné, že je stránka neobvykle napůl v angličtině, méně viditelná je absence diakritiky nad některými českými znaky, ale hlavně je pod přihlašovacími údaji do internetbankingu ještě nelogicky požadován PIN od platební karty…

Upozornění ve Firefoxu

Upozornění ve Firefoxu

Všechny banky, které jsou tímto čas od času postiženy, neustále opakují, že nikdy nekontaktují zákazníky emailem ohledně bezpečnostních záležitostí. Takže obrana je jednoduchá, emaily ignorujte, na odkazy neklikejte a pokud nejste sběratel, s klidem v duši je mažte.