Zápisník

// Group policies - nastavení vyhnané do extrému

Dneska jsme na hodině Administrace Windows mimo jiné zkoumali možnosti nastavení lokálních group policies. Jak to i může dopadnout, ilustruje následující screen. Tento paskvil dostanete, když na Windows Serveru 2003 zakážete všechny karty dialogu Display properties (v české verzi Zobrazení - vlastnosti, prostě tam, co se mění tapeta, rozlišení a spol.). Nutno poznamenat, že žádný z pozůstalých prvků není funkční.

Obrazovka

// Také vám přišel "varovný" email?

Teprve podruhé v životě mi přišel phishingový mail (kulaté číslo, což?). První byl kdysi dávno a vydával se za Ebay. Byl hezky provedený, ale mělo to háček, žádný účet jsem tam nikdy neměl.

Až dnes dorazil onen varovný email jakoby od ČS, tj. ten druhý v sérii, který již před několika dny anoncovala spousta sdělovacích prostředků (z mojí RSS čtečky třeba Computerworld nebo Technet, ale bylo to určitě i v televizi a hromadě denního tisku). Takže jsem byl potěšen, že tentokrát na mě nezapomněli :-). Nicméně Thunderbird ihned odhalil, že link odkazuje úplně na jinou stránku, a email označil za podvod. Zajímavé je také to, že měl mail v hlavičce kódování windows-1251 …

Email v Thunderbirdu

Email v Thunderbirdu

Ani Firefox nezůstal pozadu a při přechodu na podezřelou stránku umístěnou na cizím webu mě upozornil (předpokládám, že by to udělal i jiný prohlížeč, i ten dočasně nejrozšířenější). Do funkce této detekce nevidím, takže netuším, zda to porovnává s nějakou databází (tudíž bych měl vlastně „kliku“, že mi přišel mail až teď a někdo web zavedl do databáze), nebo má nějaký sofistikovaný algoritmus, popřípadě křišťálovou kouli. Z hlediska účelu oklamat lidi je však úsměvné, že je stránka neobvykle napůl v angličtině, méně viditelná je absence diakritiky nad některými českými znaky, ale hlavně je pod přihlašovacími údaji do internetbankingu ještě nelogicky požadován PIN od platební karty…

Upozornění ve Firefoxu

Upozornění ve Firefoxu

Všechny banky, které jsou tímto čas od času postiženy, neustále opakují, že nikdy nekontaktují zákazníky emailem ohledně bezpečnostních záležitostí. Takže obrana je jednoduchá, emaily ignorujte, na odkazy neklikejte a pokud nejste sběratel, s klidem v duši je mažte.

// Nové výtvory

PhotoBase

PhotoBase

Konečně jsem se donutil k tomu, abych dopiloval a uvolnil první várku mých výtvorů z nedávné doby. Ty kódy existují už několik měsíců, jen jsem se pořád neměl k tomu je dokopat do nějaké rozumné formy a samozřejmě dopsat vhodný readme.txt soubor ;-)

Součástí „první“ várky je tedy jednoduchá webová galerie fotek, kterou jsem již dal do provozu i zde (odkaz). Je opravdu jednoduchá, takže zázraky typu Coppermine Photo Gallery nečekejte. Nicméně díky tomu zase běhá velmi svižně i na slabších strojích. A hlavně, hodlám na ní ještě něco tvořit.

Druhým výplodem, spíš výplůdkem je generátor koláčových grafů na základě statistik získaných pomocí systému BBClone. Vykresluje TOP10 statistiky návštěvnosti (browsery, operační systémy, navštívené stránky a hledaná klíčová slova). Obrázek ukazuje návštěvnost podle browserů na tomto webu.

Více o obou aplikacích v sekci Projekty.

// Letošní zima nestojí až tak za h...

České hory v únoru

České hory v únoru

Poslední dobou si začínám zvykat na trochu netypické únorové scenérie - tedy bez sněhu. Jak se pomalu stalo snad pravidlem, tak zima to letos opět fláká, a sníh vidíme tak akorát v Panoramě v televizi. Nicméně člověk, přestanuvší snažit se poroučet větru a dešti, si naštěstí (ovšem stále za důležitého přispění matky přírody) i tady dokáže poradit. A tak se zasněžovací technika stala součástí snad všech lyžařských středisek v ČR.

A pak to na českých (a samozřejmě i moravských a slezských) horách vypadá jako na fotografii vpravo (omluvte kvalitu snímků - inu mobil, no). Sněhová pokrývka leží jen na minimálních plochách a vlekaři si tak aspoň můžou něco vydělat a lyžaři zase nalomit nějakou tu kůstku … :-). Ovšem občas je potřeba navozit sníh třeba z půlky Jizerek.

Na pár dní jsme se tedy vypravili na hory. Jezdíme už několik let do Herlíkovic, takového předměstí Vrchlabí na cestě do Špindlu. A dá se říct, že přestože v nížině pomalu budou kvést pampelišky, sníh tam opravdu byl. Bohužel teploty motající se kolem nuly, spíše nad, se podepsaly na kvalitě sněhu, takže to byla ledová deska poprášená technickým sněhem.

Rozhledna na Žalém

První den byla navíc mlha, po několika hodinách se stala ze sjezdovky oranice se střídajícími se hromadami sněhu a ledovými plotnami. Takže ten den jsem toho měl až až. Druhý den se počasí umoudřilo, sníh trošku utuhl, oranice se tolik nekonala. Vykouklo i sluníčko, díky tomu se dalo i něco vyfotit (viz rozhlednu na Žalém vlevo). Fotky nejsou nic moc, nekupoval jsem si mobil kvůli foťáku.

Zima opět letos zklamala, nicméně pokud to srovnám s loňským rokem, kdy nás v druhé polovině února v Rokytnici trápil déšť, bylo to přeci jen o chlup lepší. Příjemná byla letos délka front na lanovku - kromě snad jedné hodiny téměř žádná. A k tomu připočtěte výbornou krkovičku na grilu v místním stánku s občerstvením a dostanete příjemnou přípravu na další 4 měsíce trápení ve škole, tentokráte s cedulkou X36PAR …

// Utekl jsem od Webzdarma

Problém s rychlostí fungování Dokuwiki jsem nakonec vyřešil po svém. Sbalil jsem svých pár MB souborů a po téměř 8 letech u WZ jsem své prezentaci našel nové útočiště. IC.cz zdá se být zatím o dost rychlejší a podle letmého pohledu i vybavenější. Daní se ovšem stala reklamní lišta, která je nyní na každé stránce.