Zápisník

// Letošní zima nestojí až tak za h...

České hory v únoru

České hory v únoru

Poslední dobou si začínám zvykat na trochu netypické únorové scenérie - tedy bez sněhu. Jak se pomalu stalo snad pravidlem, tak zima to letos opět fláká, a sníh vidíme tak akorát v Panoramě v televizi. Nicméně člověk, přestanuvší snažit se poroučet větru a dešti, si naštěstí (ovšem stále za důležitého přispění matky přírody) i tady dokáže poradit. A tak se zasněžovací technika stala součástí snad všech lyžařských středisek v ČR.

A pak to na českých (a samozřejmě i moravských a slezských) horách vypadá jako na fotografii vpravo (omluvte kvalitu snímků - inu mobil, no). Sněhová pokrývka leží jen na minimálních plochách a vlekaři si tak aspoň můžou něco vydělat a lyžaři zase nalomit nějakou tu kůstku … :-). Ovšem občas je potřeba navozit sníh třeba z půlky Jizerek.

Na pár dní jsme se tedy vypravili na hory. Jezdíme už několik let do Herlíkovic, takového předměstí Vrchlabí na cestě do Špindlu. A dá se říct, že přestože v nížině pomalu budou kvést pampelišky, sníh tam opravdu byl. Bohužel teploty motající se kolem nuly, spíše nad, se podepsaly na kvalitě sněhu, takže to byla ledová deska poprášená technickým sněhem.

Rozhledna na Žalém

První den byla navíc mlha, po několika hodinách se stala ze sjezdovky oranice se střídajícími se hromadami sněhu a ledovými plotnami. Takže ten den jsem toho měl až až. Druhý den se počasí umoudřilo, sníh trošku utuhl, oranice se tolik nekonala. Vykouklo i sluníčko, díky tomu se dalo i něco vyfotit (viz rozhlednu na Žalém vlevo). Fotky nejsou nic moc, nekupoval jsem si mobil kvůli foťáku.

Zima opět letos zklamala, nicméně pokud to srovnám s loňským rokem, kdy nás v druhé polovině února v Rokytnici trápil déšť, bylo to přeci jen o chlup lepší. Příjemná byla letos délka front na lanovku - kromě snad jedné hodiny téměř žádná. A k tomu připočtěte výbornou krkovičku na grilu v místním stánku s občerstvením a dostanete příjemnou přípravu na další 4 měsíce trápení ve škole, tentokráte s cedulkou X36PAR …

// Utekl jsem od Webzdarma

Problém s rychlostí fungování Dokuwiki jsem nakonec vyřešil po svém. Sbalil jsem svých pár MB souborů a po téměř 8 letech u WZ jsem své prezentaci našel nové útočiště. IC.cz zdá se být zatím o dost rychlejší a podle letmého pohledu i vybavenější. Daní se ovšem stala reklamní lišta, která je nyní na každé stránce.

// Upgrade na DokuWiki

Přibližně před týdnem jsem udělal poslední zkoušku a tak se naskytla příležitost k méně důležitým věcem. Chtěl jsem si trochu zautomatizovat web a jelikož jsem byl poněkud líný programovat, zvolil jsem existující řešení - DokuWiki.

Jedná se o wiki systém v PHP, který nevyžaduje databázi, ale jako zdroj používá textové soubory uložené v adresářové hierarchii. Existuje pro ni spousta pluginů, jednoduchým blogovacím systémem počínaje, napojením na různé internetové služby konče. V posledni době jsem s Dokuwiki nabyl nějaké zkušenosti, pro realizaci společné školní práce, ať třeba na OBP nebo SCP, kde jsou potřeba výstupy v podobě dokumentů, velmi praktické. Jednoduchá syntaxe dovolí naformátovat dokument, a komu to nestačí, může použít HTML. Překládané stránky se ukládají do cache, takže se nemusí při každém přístupu parsovat vstupní soubor.

Jako výchozí šablonu pro design jsem zvolil Dokubook a mírně přepracoval design. Dále jsem integroval počítadlo přístupů BBClone. Pro potřeby hlavní strany jsem přidal dva řádky kódu do pluginu blog (zrušení navigace). Web je stále ve vývoji, nicméně moc už se měnit nebude. Až dosáhnu nějakého přijatelného a konečného řešení, postnu sem patche a šablonu.

Bohužel, naštěstí zatím jediným, problémem, který nastal v souvislosti přenosem na server, je rychlost. Na mém stroji (Celeron M @ 1.7GHz) byla doba zpracování limitně se blížící nule, ovšem na Webzdarma je občas nutno nějakou vteřinku počkat. Je to daň za komplexnost systému, čas ukáže, jestli je reálné jej na freehostingu provozovat.

// Bluetooth - synchronizuji, synchronizuješ, synchronizujeme

Brzy po koupi nového telefonu jsem pocítil potřebu propojit ho s počítačem. Telefon s pamětí ~14MB a čtečkou karet již nabízí rozumné využití. Pořízené fotky je nutno stáhnout do počítače, javové programy (hlavně Opera Mini a JIMM) se také pohodlněji instalují z počítače. V neposlední řadě také nové pozadí na stand-by obrazovku nebo melodii není nutno stahovat přes prohlížeč z vlastního web-serveru :-)

Při rozhodování kabel vs. bluetooth vyhrálo bluetooth. Jednak je bluetooth dongle levnější jak USB kabel, ale je možno jej použít i s rozličnými značkami mobilů. Nevýhodou je rychlost přenosu, ale pokud nepoužíváte telefon jako hudební přehrávač, kdy potřebujete tahat objemná data, tak to nevadí. Fotky sice taky mívají nějaký ten kilobajt, ale dá se to zkousnout. Pořídil jsem si MSI StarKey 2.0. Je vybaven čipsetem od Broadcomu a kvalitními Widcomm ovladači, které umí spoustu věcí. Dongle disponuje snad všemi myslitelnými profily, přes transfer dat, PIM položek, připojení k síti, a přenos zvuku. Nic nebrání použít váš počítač jako handsfree, bohužel obráceně to u Z550i nejde (např. pro volání přes Skype telefon nepřipojíte, Z550i daný profil nepodporuje). Jen pozor, pokud máte pojmenován telefon znaky s diakritikou, spárování se nezdaří!

Pro synchronizaci a ovládání telefonu používám praktický MyPhoneExplorer. Je sice určen pro telefony typu K750, nicméně lze použít s Z550 (kromě fotoaparátu je to téměř ten samý telefon). Umí synchronizovat kontakty s Thunderbirdem a dalšími programy (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes), ale hlavně organizér s projektem Mozilla Calendar, tj. s Lightningem a Sunbirdem (nebo dále s Outlookem, Rainlendarem a Googlem, popř. ical kalendáři přes FTP nebo WebDAV). Dále lze posílat SMS, automaticky stahovat nové fotky, procházet celým filesystémem, samozřejmě editovat organizér a kontakty přímo v telefonu a na SIM. Občas je využitelné nastavení budíku, profilů nebo seřízení času podle internetu. Pro Thuderbird nabízí rozšíření, které poskytuje tlačítko na panel nástrojů pro spuštění synchronizace. Oproti softwaru, který dodává SE, je to všeuměl. Pro připojení používá seriového portu, takže pro použití s bluetooth je nutno namapovat sériový port v telefonu na virtuální port v počítači (COM6 apod.).

Dálkové ovládání

Sony Ericssony s bluetooth mají funkci pro ovládání počítače přes bluetooth. Telefon se tváří jako bezdrátová klávesnice a myš. Můžete mít uloženo několik nastavení mapování kláves telefonu na akce myši nebo klávesnice (i klávesové zkratky). Telefon disponuje třemi přednastavenými, ale pomocí programu Bluetooth Remote Control od SE si lze nadefinovat vlastní rozložení, včetně přidání popisného obrázku s vysvětlením významu kláves. Výsledný soubor stačí přenést do telefonu a objeví se v nabídce dálkového ovládání. Tip: Je sice napsán v nápovědě, ale… Pokud zadáváte některé klávesové zkratky, např. Alt+Tab, při normálním stisku by došlo k přepnutí aplikace a nevložení zkratky. Proto nejprve stiskněte Tab, následně Alt ;-).

// Nová hračka jménem SE Z550i

Před cca 2 týdny jsem se stal (zatím) spokojeným majitelem nového mobilu Sony Ericsson Z550i. Když jsem se totiž nedávno snažil napsat na svém starém Siemensu CF62 nějakou zprávu, musel jsem hodně nadávat, klávesnice už téměř odešla do věčných lovišť. Celkem jsem byl rozhodnut, že jeho nástupce bude právě SE, jen jsem se rozhodoval v rámci jedné značky. A nakonec to padlo na přes rok starý model Z550i.

Chtěl jsem a mám radost z následujících featur:

  • Ergonomie - velká klávesnice při zachování minimálních rozměrů velikosti platební karty. Toto mají snad jen véčka, popř. vysouváky. Nemá joystick. Majitelé starších SE s joystickem vědí, o čem mluvím…
  • Emailový klient - součástí výbavy telefonu, umí česky, umí IMAP (ale pracuje jen s Inboxem… )
  • Organizér - neumí opakované události, ale dá se to obejít z PC (někdy příště). Poznámky lze vložit přímo do standby obrazovky.
  • Rychlá Java - jsem ohromen rychlostí aplikací oproti CF62, kde se Jimm v nejslabší konfiguraci spouštěl snad minutu. Opera Mini i Jimm startují snad během dvou sekund.
  • Blbůstky, které potěší - foťák (1,3 MPix, kvalita sice nic moc, ale na momentky to stačí), ovládání PC přes Bluetooth (o BT někdy příště podrobněji), budík, co budí jen ve dny v týdnu, které si vyberete.

Věci, které vadí, nebo které nepotřebuji:

  • Viklajicí se kryt baterie - to je evergreen snad u všech mobilů. Při psaní mi mobil plave v ruce. Snad to spraví kus papíru.
  • Nemá průzkumník vzdáleného zařízení připojeného přes bluetooth - tj. nemůžete vlézt druhému mobilu/PC do filesystému a zkopírovat si co chcete (samozřejmě, když vám to majitel druhého zařízení odklepne), nebo jsem tuto featuru zatím neobjevil.
  • Čtečka na paměťové karty + přehrávač + rádio - zatím jsem nenašel zalíbení v hudebních funkcích tohoto telefonu. Přehrávání zcela jistě dramaticky sníží výdrž baterie a sluchátka mi moc nepasují. Navíc jsem k tomu nedostal kartu a zbytečná investice se konat pravděpodobně nebude. Je lepší s sebou tahat samotný přehrávač, v kterém navíc můžu vyměnit baterku „v terénu“. Nicméně schopnost dekódovat zvukové soubory jiné než MID a spol. umožňuje použít za vyzvánění všelijaké zvuky a skřeky :-) A pro ty zabudovaná paměť ~ 23 MB stačí.

Pro kompletní informace o parametrech, popř. recenzi odkazuji na katalog.mobilmania.cz.