// Bluetooth - synchronizuji, synchronizuješ, synchronizujeme

Brzy po koupi nového telefonu jsem pocítil potřebu propojit ho s počítačem. Telefon s pamětí ~14MB a čtečkou karet již nabízí rozumné využití. Pořízené fotky je nutno stáhnout do počítače, javové programy (hlavně Opera Mini a JIMM) se také pohodlněji instalují z počítače. V neposlední řadě také nové pozadí na stand-by obrazovku nebo melodii není nutno stahovat přes prohlížeč z vlastního web-serveru :-)

Při rozhodování kabel vs. bluetooth vyhrálo bluetooth. Jednak je bluetooth dongle levnější jak USB kabel, ale je možno jej použít i s rozličnými značkami mobilů. Nevýhodou je rychlost přenosu, ale pokud nepoužíváte telefon jako hudební přehrávač, kdy potřebujete tahat objemná data, tak to nevadí. Fotky sice taky mívají nějaký ten kilobajt, ale dá se to zkousnout. Pořídil jsem si MSI StarKey 2.0. Je vybaven čipsetem od Broadcomu a kvalitními Widcomm ovladači, které umí spoustu věcí. Dongle disponuje snad všemi myslitelnými profily, přes transfer dat, PIM položek, připojení k síti, a přenos zvuku. Nic nebrání použít váš počítač jako handsfree, bohužel obráceně to u Z550i nejde (např. pro volání přes Skype telefon nepřipojíte, Z550i daný profil nepodporuje). Jen pozor, pokud máte pojmenován telefon znaky s diakritikou, spárování se nezdaří!

Pro synchronizaci a ovládání telefonu používám praktický MyPhoneExplorer. Je sice určen pro telefony typu K750, nicméně lze použít s Z550 (kromě fotoaparátu je to téměř ten samý telefon). Umí synchronizovat kontakty s Thunderbirdem a dalšími programy (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes), ale hlavně organizér s projektem Mozilla Calendar, tj. s Lightningem a Sunbirdem (nebo dále s Outlookem, Rainlendarem a Googlem, popř. ical kalendáři přes FTP nebo WebDAV). Dále lze posílat SMS, automaticky stahovat nové fotky, procházet celým filesystémem, samozřejmě editovat organizér a kontakty přímo v telefonu a na SIM. Občas je využitelné nastavení budíku, profilů nebo seřízení času podle internetu. Pro Thuderbird nabízí rozšíření, které poskytuje tlačítko na panel nástrojů pro spuštění synchronizace. Oproti softwaru, který dodává SE, je to všeuměl. Pro připojení používá seriového portu, takže pro použití s bluetooth je nutno namapovat sériový port v telefonu na virtuální port v počítači (COM6 apod.).

Dálkové ovládání

Sony Ericssony s bluetooth mají funkci pro ovládání počítače přes bluetooth. Telefon se tváří jako bezdrátová klávesnice a myš. Můžete mít uloženo několik nastavení mapování kláves telefonu na akce myši nebo klávesnice (i klávesové zkratky). Telefon disponuje třemi přednastavenými, ale pomocí programu Bluetooth Remote Control od SE si lze nadefinovat vlastní rozložení, včetně přidání popisného obrázku s vysvětlením významu kláves. Výsledný soubor stačí přenést do telefonu a objeví se v nabídce dálkového ovládání. Tip: Je sice napsán v nápovědě, ale… Pokud zadáváte některé klávesové zkratky, např. Alt+Tab, při normálním stisku by došlo k přepnutí aplikace a nevložení zkratky. Proto nejprve stiskněte Tab, následně Alt ;-).

Zanechte komentář …A M R W T
 • E-mailová adresa nebude zveřejněna.
 • Formátování:
  //kurzíva//  __podtrženě__
  **tučně**  ''pevná šířka''
 • Odkazy:
  [[http://example.com]]
  [[http://example.com|Text odkazu]]
 • Citace:
  > Toto je citace. Nezapomeňte na mezeru před textem: "> "
 • Kód:
  <code>Toto je nespecifikovaný zdrojový kód</code>
  <code [lang]>Toto je kód v [lang]</code>
  <code php><?php echo 'example'; ?></code>
  Dostupné: html, css, javascript, bash, cpp, …
 • Seznamy:
  Odsaďte text dvěma mezerami a použijte * pro
  každou nečíslovanou položku a - pro číslovanou.