Xperia 10 VI, král výdrže

V září jsem úspěšně vyreklamoval svůj dosavadní telefon a tak bylo potřeba pořídit nový. Cca od roku 2013 jsem používal výhradně kompaktní “vlajkové lodě” společnosti Sony (Z1 Compact, XZ1 Compact, 5 Mark III), protože už tehdy to byla jediná možnost mít rozumně velký (malý) telefon. Nicméně už jsem začínal byl trochu znechucen z nekonečného zdražování high-end telefonů …

Mému otci jsem loni doporučil na nenáročné používání Motorolu G84 se Snapdragonem 695, léty prověřeným mid-range chipsetem, který použilo Sony i do svých telefonů řady 10. Když jsem si s Motorolou namátkově hrál, zjistil jsem, že by mi takový výkon asi i stačil. Bohužel letošní modely Motoroly buď používají chipsety od Mediateku, nebo jsou moc velké. A do staršího modelu jsem jít nechtěl, v aktualizacích Motorole věřím ještě míň než Sony.

Letos Sony totiž udělalo několik věcí:

  1. Zřejmě zařízlo model 5. V tuto dobu už byl vždycky venku.
  2. Prodloužilo garanci updatů na 3+1 (3 upgrady Androidu, a celkem 4 roky bezpečnostních aktualizací), což je oproti původním dvěma rokům (i u vlajkové lodě) dosud nevídaná věc.
  3. Do modelu 10 dalo Snapdgragon 6 gen 1, což je mírně výkonnější mladší brácha Snapdragonu 695.

Alternativně se nabízelo pořídit si rok starý Samsung Galaxy S23. Řada Galaxy S představuje asi poslední možnost, jak mít opravdu kompaktní telefon. S jejich garancí updatů je i rok starý model skvělá koupě. Ale nakonec jsem si na přeplácanou softwarovou výbavu Samsungu netroufl. Navíc bych moc neušetřil.

Takže jsem riskl Xperii 10. Na Amazonu jsem ji pořídil v přepočtu za nějakých 8500 Kč v modré barvě (na černé jsou prý hodně vidět otisky prstů a bílá je moc bílá) a po prvních týdnech jsem z ní zatím nadšen.

Xperia 10 VI zepředu. Rámeček displeje je širší než u modelu 5.
Xperia 10 VI zepředu. Rámeček displeje je širší než u modelu 5.

Xperia 10 VI zezadu. Fotoaparáty téměř nevystupují z těla telefonu.
Xperia 10 VI zezadu. Fotoaparáty téměř nevystupují z těla telefonu.

Výkon

Výkon je asi akorát. Trochu to drhne v různých animacích v UI, což je předpokládám něco, co snad brzy vyřeší nějaký update. Při hektickém přepínání aplikací, nebo když na pozadí běží aktualizace aplikací z Google Play, to taky není nic moc. Ale jinak si rozhodně nestěžuji.

Fotoaparát

Foťák je asi nejslabší článek telefonu. Resp. jeho možnosti jsou trochu tragédie. Na běžné používání stačí, rozhodně je to lepší, než “easy” mód na starší Xperii 5III, ale režim Pro tam vůbec nenajdete. Nicméně i takto základní aplikace umožňuje ručně nastavit dobu závěrky, celkovou korekci expozice, vyvážení bílé a manuálně ostřit. Jako bonus umí “noční mód”, což je jen prostě dlouhá expozice.

Reakce fotoaparátu jsou celkem pomalé, takže u focení děti to je občas dost k vzteku. Aspoň zas častěji budu víc nosit foťák.

Stejně jako u řady 5 před rokem, model 10 už má jen dva objektivy, hlavní a ultra-wide. Na teleobjektiv, aspoň jako byl na 10 V, už se nedostalo. Sony to řeší ořezem z hlavního 48mpix objektivu. Na Xperii 5 III se teleobjektiv dal celkem i použít na portréty, vykresloval mírně znatelný bokeh. Tady jako náhražku dostanete funkci pro syntetický bokeh, což většinou nedopadne dobře (ostatně jako u všech telefonů s touto funkcí). Nicméně s vlastnostmi fotoaparátu jsem se smířil již před koupí.

Sony speciality

Režim jedné ruky
Režim jedné ruky

Co se týče ovládání, má desítka všechny potřebné funkce z řady 5. Tedy režim jedné ruky, kdy se vám obraz na displeji smrskne do spodních dvou třetin výšky, a boční ovladač pro ovládání gesty a přístup k split screenu (split-screen je na displeji 21:9 celkem použitelný). Od generace III přibyla podpora eSim, takže si můžete na dovolené koupit simku přes Airalo, slot na SD kartu zůstal. Šuplíček na SIM a SD kartu lze jako vždy vytáhnout bez nástrojů. Stejně tak Sony nezapomnělo na 3.5mm jack. Reproduktory jsou (což je v řadě 10 novinka) stereo a směřují na uživatele. Jejich zvuk je dostatečně kvalitní.

Mínusy

Kromě občasných záseků a mizerného fotoaparátu je pro mě největší ztrátou notifikační LED dioda. Sony ji postupně odebralo u všech řad. Což by tolik nevadilo, kdyby existovala náhrada v podobě Always-on funkce displeje. Ale tu si Sony nechalo jen pro své vlajkové lodě. Na druhou stranu, poslední 4 roky nosím 24/7 chytré hodinky, takže o notifikacích jsem informován jinak.

Baterie

To nejlepší na konec. Výdrž na baterii je naprosto boží! Zatímco z Xperie 5 III jsem dostal maximálně dva dny na baterii, a to nejsem nějak náruživý uživatel, desítka už mi párkrát vydržela i neuvěřitelné 4 dny. Když se hodně snažím, musím hledat nabíječku po dvou dnech. Typicky teď nabíjím 2x do týdne.

Závěrem

Z telefonu mám opravdu radost. Po letech připlácení za výkonné telefony si na vlastní ruce ověřuji, že se dá fungovat i s levnějším telefonem. Jsem zvědavý, jak si chipset poradí s aplikacemi za 3 roky a zda Sony dodrží slib a nabídne delší support v dostatečné kvalitě.

Komentáře