Zápisník

// Špatné načítání hardwarového času v Debian Lenny

Přibližně před více jak rokem jsem updatoval na notebooku na Debian Lenny (současný testing). Bylo to v době, když jsem programoval bakalářku. Kromě menších problémů s KDevelopem se vše povedlo, až na výjimku. Zřejmě kvůli nekompatibilitě mého Compaqu nx6310 se zdejším kernelem se mi začal načítat hardwarový čas při startu systému špatně. Z nějakého důvodu se interpretoval vždy jako UTC (namísto lokálního) a tím se pak ten lokální nastavil o hodinu (v létě o 2) dopředu. Což vadilo dost, protože když jsem čas ručně přeřídil během práce, projekt díky „budoucímu“ času nešel zkompilovat bez „cleanování“ a to zdržovalo. A čas jsem nechtěl nechávat špatně, zkuste si pracovat, když vidíte na hodinách 3:00 :-).

Nejprve jsem se to snažil vyřešit opravováním timezone souborů, parametrem UTC=no ve startovacích skriptech apod. Pak jsem to nechal odležet a nedávno se k tomu vrátil. Při ručním načítání času hwclock vrátil nějakou chybu s /dev/rtc. V man hwclock jsem našel jakýsi parametr, který používá starší způsob načítání. Tím parametrem je --directisa. Ve startovních skriptech /etc/init.d/hwclock.sh a /etc/init.d/hwclockfirst.sh je pro parametry vyhrazena definice proměnné HWCLOCKPARS na začátku souboru. Stačí tedy do ní přidat kýžený parametr, řádek bude vypadat například takto:

HWCLOCKPARS= --directisa

Od té doby načítání času funguje bez problémů. Jaká banalita :-).

// Oprava DVB přijímače snadno a rychle

To jsou věci…, aneb oprava DVB přijímače snadno a rychle

Dneska jsem „opravoval“ zajímavý DVB-T přijímač (značka Strong nebo co…). Přestal přijímat, prostě neukazoval signál a tak. Půl hodiny jsem na něj civěl a zkoušel všechno od znovunaladění k vizuální kontrole anténního svodu (a analogová televize normálně šla). Pak jsem tak trochu ze zoufalství vytáhl a zpět zastrčil síťovou zástrčku a světe, div se, ono se to pak v poklidu naladilo. Zatracené stand-by módy. Zbývá než konstatovat, že Billovo nastoupit a vystoupit platí zřejmě u všeho kromě aut…

// ADSL modem Sagem v Linuxu

Konečně se mi podařilo rozchodit ADSL modem Sagem i na novém linuxovém jádře. Součástí jádra od 2.6.10 je totiž driver ueagle-atm, který se po zavedení snaží najít firmware pro modem. Ten naleznete i s návodem na webu modulu. Je zde podrobný návod v angličtině. Akorát zde píší, že pro některé země (včetně ČR) je nutno extrahovat soubory z ovladače pro Windows. Mně to fungovalo i se standardními. Nevím, třeba se to týká Telecomu před přechodem na PPPoE (v tom se nevyznám, ale na webu modulu stále uvádějí u CZ PPPoA). Po nastavení bridge příkazem br2684ctl -c 0 -b -a 8.48 stačí místo skriptu z návodu pro připojení použít utilitu pppoe, tam zadáte jméno a heslo a příště už stačí zadat příkaz, který utilita na konci vypíše. Bylo to nějak pon dsl-provider. Odpojení pak poff.

Pro starší jádra bez tohoto modulu lze použít ovladač přímo z webu Sagemu. Pouze je nutno změnit nastavení těch 3 parametrů připojení (VPI=8, VCI=48, encapsulation PPPoE LLC). Tento ovladač mi fungoval na jádře 2.6.8. Na 2.4.x jsem modem netestoval.