Můj hudební rok 2024

Děti už jsou trochu větší a tak se můžu občas večer vzdálit z domova :-) A po Covidu se kultura rozjela už velmi slušně. Pro mě byl rok 2024 takový koncertní restart, a už mám dokonce tři lístky na příští (vlastně už letošní) rok 2025.

Michal Prokop a Framus Five v Občanské plovárně

Koncert v Občanské plovárně se konal v rámci festivalu Prague Open Air.

Na rozdíl od minulého koncertu, který jsem absolvoval (a kdy jsem viděl Michal Prokop Trio v Portheimce laděné do bluesového hávu), se jednalo o průřez Michalovou tvorbou v klasické “bigbítové” sestavě pojmenované Framus Five.

Michal Prokop postupně uváděl písničky ze všech svých alb v historii a vzpomínal na své již zesnulé kolegy hudebníky a textaře. A občas si zavtipkoval na konto svého pokročilého věku (v létě mu bylo 78 let). Ovšem věk se nijak neprojevoval a tak jsme si mohli užít jediný pražský koncert v roce 2024 v této sestavě. Luboše Andršta s kytarou již bohužel neuvidíme, jeho místo trvale obsadil Pavel Marcel.

Michal Prokop a Framus Five

Michal Pavlíček a Trio v Jazz Docku

Nedávno jsem v jednom pořadu v rádiu slyšel přítomné vyřknout takovou hypotetickou otázku — zda je lepším kytaristou Michal Pavlíček nebo Radim Hladík. Snažit se na toto odpovědět by bylo samozřejmě rouhání. Za mě ten pomyslný Olymp okupují oba společně.

Michala Pavlíčka jsem viděl hrát po velmi dlouhé době. Na Pražském výběru jsem nikdy nebyl (mimochodem v rámci výše zmíněného festivalu Prague Open Air v létě hráli také), ale v dřívějších dobách jsem absolvoval různé Beatfesty a Kloboučky, kde Michal v různých sestavách vystupoval. Jazz Dock je opravdu pěkný klub na břehu Vltavy a celkem mě překvapilo, že dokáže být i hlučný. Rozhodně jsem neprohloupil, že jsem si vzal s sebou špunty.

První z koncertů v Jazz Docku se odehrál shodou okolností v den, kdy proběhl soud s bývalými příslušníky STB, kteří se podíleli na zákazu kapely Pražský Výběr v osmdesátých letech. V novinách si o tom můžete přečíst např. zde.

Se svým triem Michal Pavlíček hrál pouze instrumentální bluesové skladby, takže se koncert kompletně obešel bez zpěváka. Intimita malého klubu jej i rozpovídala a tak zodpověděl i dotaz z publika, “jak bylo u soudu”. Dozvěděli jsme se v podstatě to, co novináři. Tj. že jsou (členové kapely Pražský Výběr) rádi, že došlo k satisfakci (rozsudku), ale vlastně teď už je to jedno, protože jsou všichni staří dědci a minulost nikdo nevrátí.

Dream Theater

Dream Theater slaví 40 let kapely v souvislosti s tím se loni dali dohromady po dlouhé době se zakládajícím bubeníkem Mikem Portnoyem. Rodiny členů se i nadále stýkají, takže to je pro všechny jistě velká a nostalgická událost.

Lístky na koncert jsem měl koupeny v době, kdy jsem ještě netušil, že se v den koncertu budu vracet z dovolené. Na cestu z letiště do začátku koncertu zbývaly nějaké 4 hodiny času, takže jsem byl naprosto klidný. No, bohužel se Smartwings rozhodli poslední charter z Mallorky všem okořenit a tak jsme měli hodinu zpoždění. Pás na výdej zavazadel jsem pak v Praze doslova hypnotizoval a hned utíkal pro auto.

Pár minut před začátkem koncertu jsem teprve parkoval auto na sídlišti a smířen s pozdním příchodem jsem bez odpočinku vyrazil směr Holešovice (kamarádovi jsem posílal vtipné zprávy o tom, že asi nestihnu konec první písničky – znáte ty progmetalové skladby … :-) ).

Vchod do sektoru pro stání před podiem je v holešovické hokejové hale ze strany. Bohužel lidi jsou idioti a všichni zůstávají stát uprostřed, takže jsem se stěží dostal skrz vstupní dveře a zbytek první části jsem sledoval v ne příliš pohodlných podmínkách. Až teprve o pauzu jsem se dokázal přesunout do zcela volné levé části prostoru před podiem a druhou část koncertu jsem tak mohl sledovat z mnohem uvolněnějšího prostoru, a zároveň i mnohem blíž k pódiu.

Celkem zaznělo 18 písní, což je v případě progressive metalu opravdu dlouhý setlist. Nebyl by to reunion bez nového alba, a tak zazněl i první single z připravovaného alba, nazvaný Night Terror.

Přídavky představovaly skladby Home, The Spirit Carries On a na samotný závěr Pull Me Under.

Dream Theater

Freedom Call

Specialisty na happy metal pravidelně navštěvuji v pětiletých intervalech (možná by to bylo asi i častěji, ale před lety to dost zamíchal Covid a zrušené turné s Primal Fear).

Předkapelou byli Dragony z Rakouska. Přivezli s sebou novou druhou (dočasnou?) zpěvačku, která všechny přítomné překvapila plynnou slovenštinou. Jedná se o Marii Nesh, sestru kytaristy Mata Plekhanova. Oba jsou původem z Ruska, a později zřejmě ze Slovenska. Zajímavý detail je tedy to, že obě rakouské metalové kapely, které znám, mají pěvecké duo.

Že je frontman kapely geek, je asi všem jasné, jakmile slyší text písně “If It Bleeds We Can Kill It”. Tuhle poctu filmu Predátor mají i zfilmovanou.

Po předkapele nastoupili Freedom Call ve stříbrných kostýmech. Jde o připomínku jejich posledního alba – Silver Romance. Úvodní písní byla nejveselejší písnička vůbec – A Perfect Day.

Oproti předkapele byl zvukový projev trošičku tišší, až jsem skoro litoval, že jsem si nevzal slabší špunty. Po celou dobu koncertu pódium zahalovala hustá mlha (až mě z toho dost dráždil frňák), takže většinu času nebylo skoro vidět ani bubeníka.

Zaznělo několik novinek z alba Silver Romance a samozřejmě všechny známé hitovky. Celý setlist zde.

Freedom Call

Vzpomínka na Radima Hladíka - Lucerna Music Bar

V prosinci uběhlo 8 let od smrti fenomenálního českého kytaristy a skladatele, Radima Hladíka. V ten den přestala fungovat i poslední existující sestava Blue Effectu. Po těchto dlouhých osmi letech se Honza Křížek přidal ke zbytku kapely (k pánům Vaškovi Zímovi a Wojttechovi Říhovi, kteří občas koncertují v rámci Radim Hladík Tribute) a klub Lucerna Music Bar tak mohl být svědkem reunionu.

Za mikrofonem se kromě Honzy Křížka ještě vystřídali Viktor Sodoma, Pavel Bohatý, Eva Marešová, Tomáš Fröde a zpěvák skupiny Vanua2 Yannick Tevi. Sólovou kytaru obstaral Adam Krofian (The Atavists). Doprovodná kytara Roman Helcl. Baskytara Vojtěch Říha, bicí Václav Zíma, členové poslední setstavy Blue Effect.

Došlo i na křest reedice alba Modrý Efekt & Radim Hladík, na kterém se (v CD verzi) objeví šest bonusových verzí Čajovny.

Vašek Zíma také zmínil, že v souvislosti s vyprodáním Lucerna Music Baru došlo k naplánování dalšího koncertu s Honzou Křížkem. A to 26. března v Černošicích v rámci cyklu Vítání Jara 2025. Lístky ještě jsou.

Zajímavý rozhovor s členy Blue Effectu byl odvysílán pár dní před koncertem na Radiu Beat.

Vzpomínka na Radima Hladíka

Co za rok?

Avantasia u nás vystoupí v březnu, představí nové album Here Be Dragons. Pro veliký zájem byl dokonce přidán druhý termín koncertu.

Joe Satriani a Steve Vai vystoupí v červenci na společném koncertu pod hlavičkou projektu SATCHVAI BAND.

Primal Fear přijedou na podzim s novou sestavou a uzdraveným Matem Sinnerem.

Helloween slaví 40 let a nebude chybět zastávka v Praze. A já tam samozřejmě budu taky.

Komentáře