// Nová doména a hosting

Dnes jsem definitivně přestěhoval svůj webík na novou doménu a tím i na nový hosting. Prozatím jsem zvolil free variantu hostingu na pipni.cz a až na menší výhrady jsem zatím spokojen. V souvislosti s přesunem jsem zároveň updatoval DokuWiki na novější verzi a doplnil několik drobných featur. Některá specifická nastavení hostingu mě však stála nějaký ten čas na doladění.

Safe mód a DokuWiki

Kvůli specifikům PHP safe módu na hostingu nefunguje DokuWiki korektně. Příčinou je nemožnost vytvářet v PHP ve filesystému adresáře a následně do nich vkládat soubory (problém je popsán zde). Existuje sice jakýsi safe mode hack, který vytváření provádí přes FTP a tak umožní zápis do dotyčných adresářů, ale ještě jsem jej nezkoušel. Prozatím jsem se spokojil s omezenou funkčností, kdy nelze vytvářet nové namespacy (tedy podadresáře) prostřednictvím systému, ale jen ručně z FTP klienta. Výraznější problém to způsobilo s cache, která používá adresáře. Naštěstí existuje google a výše citovaná stránka. Stačilo dané podadresáře cache 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f vytvořit a povolit do nich zápis.

URL v fopen() funkci

Pro některé miniskriptíky jsem využíval funkci fopen pro stahování vzdálených souborů přes HTTP. Na pipni.cz je ovšem featura allow_url_fopen zakázaná a nelze povolit tak, jako v případě předchozího ic.cz. Naštěstí existuje ještě několik dalších způsobů, jak soubory stahovat (curl, sockety), takže tento problém jsem lehce vyřešil pomocí třídy pro HTTP klienta, která je v DokuWiki přibalena.

Další dojmy

Hned včera po aktivaci účtu jsem sem překopíroval stávající instalaci z ic.cz a zkoušel přenést databázi z mojí fotogalerie. V tu chvíli jsem naštvaně zíral na minutu načítající se PHPMyAdmin a vztekle nadával na rychlost (ale co byste chtěli zadarmo). Naštěstí se mi databázi povedlo nahrát a zdá se, že rychlost je spíš jen problém u PHPMyAdmina, moje galerie (pravda, max. 4 dotazy na stránku) se hýbe docela svižně. Jinak prozatím (2 dny …) jsem se nesetkal s výpadkem.

Taky se začínám prohrabávat spoustou konfiguračních možností hostingu a dolaďovat jej podle mých představ. Uvidíme, zda budu s novým freehostingem spokojen do té míry, že se nebudu poohlížet po alternativě.

Zanechte komentář …D T U J A
 • E-mailová adresa nebude zveřejněna.
 • Formátování:
  //kurzíva//  __podtrženě__
  **tučně**  ''pevná šířka''
 • Odkazy:
  [[http://example.com]]
  [[http://example.com|Text odkazu]]
 • Citace:
  > Toto je citace. Nezapomeňte na mezeru před textem: "> "
 • Kód:
  <code>Toto je nespecifikovaný zdrojový kód</code>
  <code [lang]>Toto je kód v [lang]</code>
  <code php><?php echo 'example'; ?></code>
  Dostupné: html, css, javascript, bash, cpp, …
 • Seznamy:
  Odsaďte text dvěma mezerami a použijte * pro
  každou nečíslovanou položku a - pro číslovanou.