Zápisník
13.02.2018 // Pěnové náušníky pro bezdrátová sluchátka Creative Sound Blaster JAM
Creative Sound Blaster JAM jsou cenově velmi zajímavá Bluetooth sluchátka pro domácí použití. Doma je používám na PC pro občasné sledování TV bez rušení okolí, velmi zřídka s mobilem (mají NFC tag pro rychlé párování) pro poslech hudby např. při vaření .
Většinou jsou pověšena na pivotu vzadu na monitoru. Jelikož se s monitorem hodně otáčí, toto umístění se stalo osudné pěnovým náušníkům, které se odřely a začaly trhat na kousky.
Výrobce náhradní kusy neposkytuje, ale nabízí celkem podrobné informace o rozměrech reproduktorů sluchátek. Takže stačilo prolistovat AliExpress, prokousat se velmi špatnými popisky ohledně rozměrů, a měsíc si počkat na výsledek. Pokud chcete přeskočit fázi hledání, za sebe můžu doporučit toto zboží. Náušníky jsou trochu volnější než originál, nicméně dobře sedí a padat jen tak nebudou. Materiál je trochu tenčí a je přítomný „šev“, ale za 30 Kč za 5 párů je to podle mě dobrý kauf.
27.11.2017 // Helloween - Praha 25. listopadu 2017
Během letošního podzimu se začal plnit sen spousty metalových fanoušku po celém světě. Německá kapela Helloween přibrala na turné své původní členy. Jediné dva pamětníky Michaela Weikatha s Markusem Grosskopfem tak doplnil zpěvák a kytarista Kai Hansen, a druhý zpěvák v historii kapely, Michael Kiske.
O víkendu, v sobotu 25. listopadu, dorazila tato sestava i k nám. Tipsport aréna byla vyprodaná nějakou dobu dopředu a rozhodně se potvrdilo, že Česko je baštou fanoušků této partičky z Hamburku (koncert údajně navštívilo přes 12 tisíc lidí).
Večer rozjely skladby z Keeperů, epická Halloween a zábavný Dr. Stein. Kai Hansen se držel kytary, zpěv obstarávali střídavě (většinou se střídali i během jednotlivých skladeb) Michi a Andi. První blok písní vyplňovaly kousky od Keeperů dál. Nejnovější skladbou byla Waiting For The Thunder z dosud předposlední desky Straight Out Of Hell.
Poté se plně dostal ke slovu i Kai Hansen. V jeho podání tak zazněly skladby z první etapy kapely, s Kaiem ještě za mikrofonem. Prostor tak dostaly písně z debutového eponymního EP a prvního LP Walls Of Jericho, tj. Starlight, Ride the Sky, Judas a Heavy Metal (Is The Law). Mohli jsme se tak vrátit do speedmetalových začátků kapely.
Pódium bylo pojato celkem skromně. Jediným dekoračním prvkem byly fragmenty dýně obepínající Daniho bicí soupravu. Veprostřed bylo předsunuté molo, na které vyráželi na střídačku všichni kytaristé a zpěváci.
Stage byla doplněna o projekční stěnu, na které se střídaly asi tři druhy obsahu. Během písní se jednalo většinou o grafiku připomínající desku, z které aktuální píseň pochází, v prostřihu pak živý přenos ze stage. Přestávky mezi skladbami vyplňovala dvojice kreslených postaviček Seth & Doc, kteří svými „zábavnými“ scénkami, např. parodujícími jednotlivé členy kapely, měli zřejmě rozesmát místní publikum. Na mě to spíš působilo jako trapná natahovačka.
Po Hansenově vystoupení se opět pokračovalo v režii Kiskeho a Derise. Nechybělo samozřejmě bubenické sólo. To bylo tentokráte pojato trochu neobvykle. Bylo oživeno vzpomínkou na prvního bubeníka kapely, Ingo Schwichtenberga, který odešel ve stejnou dobu jako Kiske – a bohužel o pár let později spáchal sebevraždu, ovlivněn dlouhodobou schizofrenií a drogami. Na projekční stěně jsme tak mohli vidět dobové záběry Ingových bubenických vystoupení, při kterých jej naživo doprovázel současný bubeník kapely, Dani Löble.
Standardní set (tedy před téměř hodinovými přídavky) zakončovala skladba How Many Tears, která podle slov Andiho Derise byla první, kterou ve svých 17 letech – v době, kdy s kapelou neměl nic společného – v podání Helloween slyšel, a tak je prý příznačné touto skladbou celý set ukončit.
Samozřejmě, jak je na koncertech již zaběhlé klišé, kapela se na pódium ještě dvakrát vrátila, aby přídavky poslala spát vroucí pražské publikum. Po mé zřejmě nejoblíbenější Eagle Fly Free následovala superdlouhá Keeper Of The Seven Keys (Part 2). Druhou část přídavků obstaraly Future World a šílená I Want Out, při které začaly mezi diváky lítat obrovské nafukovací balóny a tak se ke koncertování a fandění přidal volejbalovo-fotbalový zápas mezi hudebníky a fanoušky. Úplně nakonec zavalilo publikum moře oranžových a bílých konfet a koncert byl u konce. Kapela odměnila své věrné před pódiem hromadou trsátek, paličkami a blánami do bubnů. Jedna z nich mi přistála na hlavě a tak bylo nasnadě si ji vzít domů. Mimochodem, pokud jste o sobotní noci potkali po Praze lidi s obrovskými oranžovými balóny, pravděpodobně šli z koncertu. Balóny se daly velmi obtížně vypustit a do tramvaje se s tím fanoušci zřejmě nevešli. Hrstka odhodlaných pak ještě několik minut po skončení hledala v hromadě papírků poztrácená trsátka.
Za mě to byl naprosto perfektní a nezapomenutelný večer bez viditelné chybičky. Michael Kiske, který se potýkal na začátku turné s hlasovými problémy, byl ve formě. Tak trochu šlo o jeho přítomnost na tour o něco více než u Kaie Hansena, kterého jsme po boku Helloween v poslední době viděli častěji, v rámci turné Hellish Tour 1 a 2, i když tam se jednalo spíše o dva oddělené koncerty Helloween a Gamma Ray. Tohle byl opravdu první reunion od rozpadu nejslavnější sestavy.
Kompletní setlist si můžete projít zde. Trochu mě zklamalo, že nezazněl nový singl Pumpkins United, který vydali před startem turné. Na Youtube jistě najdete veškerý obrazový materiál z daného koncertu, mávání mobilem je totiž oblíbené i u metalheads.
Další čtení
16.11.2017 // Iron Maiden vydají nový živák a přijedou opět k nám
Britští nestárnoucí Iron Maiden vydají 17. listopadu záznam koncertů z turné The Book Of Souls World Tour v letech 2016-2017, dvojalbum The Book Of Souls: Live Chapter. Stejně tak existuje z turné obrazový záznam, který před dvěma dny umístili na svůj Youtube kanál.
K nám se chystají 20. června 2018 na letňanské výstaviště v Praze v rámci turné Legacy Of The Beast European tour. Předprodej lístků začíná příští týden.
16.11.2017 // Jak jsem byl bez smartphonu
Po třech a půl roce jsem byl donucen i přes důkladnou péči odnést moji skvělou Xperii Z1 Compact do servisu pro novou baterii. Telefon je lepený, takže se mi do domácí výměny nechtělo. Něvědíc, jak dlouho budu bez telefonu, půjčil jsem si z eráru jednoduchou Nokii 113, vyhrabal adaptér z Micro SIM na Mini SIM, rozchodil mobilní internet a z účtu na PhoneCopy (umíme i ne-smartphony) nahrál do telefonu svoje kontakty. Úložiště Xperie jsem zazálohoval na kartu a telefon vymazal.
Svoje telefony jsem vždy měnil až v době, kdy zastaraly morálně. Když se u nás objevil použitelný internet, změnil jsem mobil. Když mi správa emailů ve starém mobilu přestala stačit a JavaME aplikace běhaly pomalu, koupil jsem si nový … až jsem skončil u Androidu. Mezitím jsem si zvykl používat v telefonu každodenně řadu aplikací, především mapy a jízdní řády.
Vydal jsem se tedy na cestu do servisu. Mimochodem, využil jsem služeb Sami GSM servisu na Lhotce. Pokud mají díly skladem, opravu dělají na „počkání“ – v mém případě asi hodinku. Takže se zas tak velký detox nekonal.

Dočasná náhrada smartphonu
Dokud se člověk pohybuje ve vymezeném teritoriu, zná zpaměti místopis a linky metra/tramvají, jízdní řády ani mapy vlastně nepotřebuje. Jenže já se vydával do neznámé části Prahy protkané neznámými autobusovými linkami. Naštěstí mobilní IDOS funguje stejně jako před 7 lety, takže i jednoduchá Nokia zvládla jeho zobrazení, takže v MHD jsem se neztratil. S mapami na tak hloupém telefonu je to o poznání horší (i když na svém starém Sony Ericssonu jsem cyklomapy jako nouzovku provozoval). Vyřešil jsem to jako za mlada – papírovou mapou – kterou mám doma od mých prvních okamžiků v matičce Praze. Je už porevoluční, takže ulice od té doby nikdo nepřejmenoval, a co mě potěšilo, nikdo nepřečísloval ani autobusové linky.
Takže svých pár hodin bez smartphonu jsem přežil s pomocí. O mobilní internet, sociální sítě a email ani tak nejde. Ale mapy a jízdní řády MHD jsou pro mě pořád i po těch letech v Praze nutností.
20.10.2017 // Setlist Helloween reunion turné Pumpkins United
Němečtí Helloween v hlavním městě Mexika dnes zahájili světové turné Pumpkins United s původními členy. Playlist si můžete prohlédnou tady.
Je sice možné, že za měsíc se může setlist malinko obměnit, ale prozatím můžete „trénovat“ společně se mnou: