Zápisník

// Nová doména a hosting

Dnes jsem definitivně přestěhoval svůj webík na novou doménu a tím i na nový hosting. Prozatím jsem zvolil free variantu hostingu na pipni.cz a až na menší výhrady jsem zatím spokojen. V souvislosti s přesunem jsem zároveň updatoval DokuWiki na novější verzi a doplnil několik drobných featur. Některá specifická nastavení hostingu mě však stála nějaký ten čas na doladění.

Safe mód a DokuWiki

Kvůli specifikům PHP safe módu na hostingu nefunguje DokuWiki korektně. Příčinou je nemožnost vytvářet v PHP ve filesystému adresáře a následně do nich vkládat soubory (problém je popsán zde). Existuje sice jakýsi safe mode hack, který vytváření provádí přes FTP a tak umožní zápis do dotyčných adresářů, ale ještě jsem jej nezkoušel. Prozatím jsem se spokojil s omezenou funkčností, kdy nelze vytvářet nové namespacy (tedy podadresáře) prostřednictvím systému, ale jen ručně z FTP klienta. Výraznější problém to způsobilo s cache, která používá adresáře. Naštěstí existuje google a výše citovaná stránka. Stačilo dané podadresáře cache 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f vytvořit a povolit do nich zápis.

URL v fopen() funkci

Pro některé miniskriptíky jsem využíval funkci fopen pro stahování vzdálených souborů přes HTTP. Na pipni.cz je ovšem featura allow_url_fopen zakázaná a nelze povolit tak, jako v případě předchozího ic.cz. Naštěstí existuje ještě několik dalších způsobů, jak soubory stahovat (curl, sockety), takže tento problém jsem lehce vyřešil pomocí třídy pro HTTP klienta, která je v DokuWiki přibalena.

Další dojmy

Hned včera po aktivaci účtu jsem sem překopíroval stávající instalaci z ic.cz a zkoušel přenést databázi z mojí fotogalerie. V tu chvíli jsem naštvaně zíral na minutu načítající se PHPMyAdmin a vztekle nadával na rychlost (ale co byste chtěli zadarmo). Naštěstí se mi databázi povedlo nahrát a zdá se, že rychlost je spíš jen problém u PHPMyAdmina, moje galerie (pravda, max. 4 dotazy na stránku) se hýbe docela svižně. Jinak prozatím (2 dny …) jsem se nesetkal s výpadkem.

Taky se začínám prohrabávat spoustou konfiguračních možností hostingu a dolaďovat jej podle mých představ. Uvidíme, zda budu s novým freehostingem spokojen do té míry, že se nebudu poohlížet po alternativě.

// Nové výtvory

PhotoBase

PhotoBase

Konečně jsem se donutil k tomu, abych dopiloval a uvolnil první várku mých výtvorů z nedávné doby. Ty kódy existují už několik měsíců, jen jsem se pořád neměl k tomu je dokopat do nějaké rozumné formy a samozřejmě dopsat vhodný readme.txt soubor ;-)

Součástí „první“ várky je tedy jednoduchá webová galerie fotek, kterou jsem již dal do provozu i zde (odkaz). Je opravdu jednoduchá, takže zázraky typu Coppermine Photo Gallery nečekejte. Nicméně díky tomu zase běhá velmi svižně i na slabších strojích. A hlavně, hodlám na ní ještě něco tvořit.

Druhým výplodem, spíš výplůdkem je generátor koláčových grafů na základě statistik získaných pomocí systému BBClone. Vykresluje TOP10 statistiky návštěvnosti (browsery, operační systémy, navštívené stránky a hledaná klíčová slova). Obrázek ukazuje návštěvnost podle browserů na tomto webu.

Více o obou aplikacích v sekci Projekty.

// Utekl jsem od Webzdarma

Problém s rychlostí fungování Dokuwiki jsem nakonec vyřešil po svém. Sbalil jsem svých pár MB souborů a po téměř 8 letech u WZ jsem své prezentaci našel nové útočiště. IC.cz zdá se být zatím o dost rychlejší a podle letmého pohledu i vybavenější. Daní se ovšem stala reklamní lišta, která je nyní na každé stránce.

// Upgrade na DokuWiki

Přibližně před týdnem jsem udělal poslední zkoušku a tak se naskytla příležitost k méně důležitým věcem. Chtěl jsem si trochu zautomatizovat web a jelikož jsem byl poněkud líný programovat, zvolil jsem existující řešení - DokuWiki.

Jedná se o wiki systém v PHP, který nevyžaduje databázi, ale jako zdroj používá textové soubory uložené v adresářové hierarchii. Existuje pro ni spousta pluginů, jednoduchým blogovacím systémem počínaje, napojením na různé internetové služby konče. V posledni době jsem s Dokuwiki nabyl nějaké zkušenosti, pro realizaci společné školní práce, ať třeba na OBP nebo SCP, kde jsou potřeba výstupy v podobě dokumentů, velmi praktické. Jednoduchá syntaxe dovolí naformátovat dokument, a komu to nestačí, může použít HTML. Překládané stránky se ukládají do cache, takže se nemusí při každém přístupu parsovat vstupní soubor.

Jako výchozí šablonu pro design jsem zvolil Dokubook a mírně přepracoval design. Dále jsem integroval počítadlo přístupů BBClone. Pro potřeby hlavní strany jsem přidal dva řádky kódu do pluginu blog (zrušení navigace). Web je stále ve vývoji, nicméně moc už se měnit nebude. Až dosáhnu nějakého přijatelného a konečného řešení, postnu sem patche a šablonu.

Bohužel, naštěstí zatím jediným, problémem, který nastal v souvislosti přenosem na server, je rychlost. Na mém stroji (Celeron M @ 1.7GHz) byla doba zpracování limitně se blížící nule, ovšem na Webzdarma je občas nutno nějakou vteřinku počkat. Je to daň za komplexnost systému, čas ukáže, jestli je reálné jej na freehostingu provozovat.