Zápisník

// Dva týdny na Vysočině

V sobotu jsem se vrátil z rodinné dovolené na Vysočině, konkrétně od Pilské nádrže u Žďáru nad Sázavou. Zpočátku to s počasím nevypadalo až tak moc nadějně. V sobotu 9. srpna bylo věčně zataženo a v noci klesla teplota na 8 stupňů, skoro jsem zapomněl, že je srpen. Naštěstí později počasí nastavilo vlídnější tvář.

Rozhledna u Rosičky

Rozhledna u Rosičky

Takže došlo i na výlety. Po roce pachtění ve škole jsem oprášil bicykl a jal se zdolávat zvrásněné okolí Žďáru. Nejprve jsem navštívil rozhlednu u Rosičky (vlevo), o které jsem se dozvěděl náhodou při nějakém hledání na internetu. Jedná se o celkem novou stavbu. Byla dokončena 2001 i s anténami je vysoká 42 metrů a spravuje ji obec Sázava.

Hamroň

Hamroň

Po cestě jsem narazil na několik zajímavých artefaktů. V okolí Žďáru je rozmístěno několik plastik v podobě strašidel, ale i koňského spřežení nebo mamuta. Některé jsou opravdu kouzelné, nejvíce asi Hamroň vpravo na obrázku. Pro ostatní odkazuji na fotogalerii.

Další výlet směřoval do Přibyslavi. Bohužel se mi podařilo cestou celkem slušně zabloudit (i s mapou), takže díky zdržení jsem se na náměstí jen otočil, po pravici si všiml zámku a nechal Přibyslav za zády. Cestou jsem jel okolo konce světa, patníku značícího historickou hranici Čech a Moravy. Podle cedule byl aktuálně strážný na dovolené a na stráži jej zastoupila jeho sličná družka. V souvislosti výlety na kole bych chtěl pochválit zodpovědné osoby za vybudování cyklistických stezek po Žďáru, ale i velmi pokárat za značení cyklostezek v jeho okolí. Některé důležité odbočky prostě nebyly značené, i s mapou to občas bylo obtížné, takže bylo výhodnější předejít bloudění jízdou po hlavní silnici.

Konec světa

Konec světa

Další místa jsem navštívil motorizovaně. Zajímavá byla expozice věnovaná lyžím Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě, nebo návštěva hradu Pernštejn. Počasí zpětně dokázalo, že je opravdu teprve srpen, takže jsem se také v aquaparku v Jihlavě dokonale spálil při čtení denního tisku. Ale dozvěděl jsem se, že Usain Bolt vyhrál stovku s rozvázanou tkaničkou od tretry :-).

Poslední cyklovýlet druhou středu na Devět skal moje vůbec netrénované tělo totálně odrovnal, díky čemuž jsem už ani nemohl pohodlně spát. Ale aspoň zbyla vzpomínka na pěkný výhled. Nakonec si na počasí ani stěžovat nemůžu. Pršelo všeho všudy jediný den, a nejteplejší svršek představovala fleecová mikina od Centra. No, srpen je pomalu pryč, je čas začít se věnovat slíbené práci na diplomce.

// Nová doména a hosting

Dnes jsem definitivně přestěhoval svůj webík na novou doménu a tím i na nový hosting. Prozatím jsem zvolil free variantu hostingu na pipni.cz a až na menší výhrady jsem zatím spokojen. V souvislosti s přesunem jsem zároveň updatoval DokuWiki na novější verzi a doplnil několik drobných featur. Některá specifická nastavení hostingu mě však stála nějaký ten čas na doladění.

Safe mód a DokuWiki

Kvůli specifikům PHP safe módu na hostingu nefunguje DokuWiki korektně. Příčinou je nemožnost vytvářet v PHP ve filesystému adresáře a následně do nich vkládat soubory (problém je popsán zde). Existuje sice jakýsi safe mode hack, který vytváření provádí přes FTP a tak umožní zápis do dotyčných adresářů, ale ještě jsem jej nezkoušel. Prozatím jsem se spokojil s omezenou funkčností, kdy nelze vytvářet nové namespacy (tedy podadresáře) prostřednictvím systému, ale jen ručně z FTP klienta. Výraznější problém to způsobilo s cache, která používá adresáře. Naštěstí existuje google a výše citovaná stránka. Stačilo dané podadresáře cache 1 2 3 4 5 6 7 8 9 a b c d e f vytvořit a povolit do nich zápis.

URL v fopen() funkci

Pro některé miniskriptíky jsem využíval funkci fopen pro stahování vzdálených souborů přes HTTP. Na pipni.cz je ovšem featura allow_url_fopen zakázaná a nelze povolit tak, jako v případě předchozího ic.cz. Naštěstí existuje ještě několik dalších způsobů, jak soubory stahovat (curl, sockety), takže tento problém jsem lehce vyřešil pomocí třídy pro HTTP klienta, která je v DokuWiki přibalena.

Další dojmy

Hned včera po aktivaci účtu jsem sem překopíroval stávající instalaci z ic.cz a zkoušel přenést databázi z mojí fotogalerie. V tu chvíli jsem naštvaně zíral na minutu načítající se PHPMyAdmin a vztekle nadával na rychlost (ale co byste chtěli zadarmo). Naštěstí se mi databázi povedlo nahrát a zdá se, že rychlost je spíš jen problém u PHPMyAdmina, moje galerie (pravda, max. 4 dotazy na stránku) se hýbe docela svižně. Jinak prozatím (2 dny …) jsem se nesetkal s výpadkem.

Taky se začínám prohrabávat spoustou konfiguračních možností hostingu a dolaďovat jej podle mých představ. Uvidíme, zda budu s novým freehostingem spokojen do té míry, že se nebudu poohlížet po alternativě.

// Dal jsem PARy

Už je to tak…

// Špatné načítání hardwarového času v Debian Lenny

Přibližně před více jak rokem jsem updatoval na notebooku na Debian Lenny (současný testing). Bylo to v době, když jsem programoval bakalářku. Kromě menších problémů s KDevelopem se vše povedlo, až na výjimku. Zřejmě kvůli nekompatibilitě mého Compaqu nx6310 se zdejším kernelem se mi začal načítat hardwarový čas při startu systému špatně. Z nějakého důvodu se interpretoval vždy jako UTC (namísto lokálního) a tím se pak ten lokální nastavil o hodinu (v létě o 2) dopředu. Což vadilo dost, protože když jsem čas ručně přeřídil během práce, projekt díky „budoucímu“ času nešel zkompilovat bez „cleanování“ a to zdržovalo. A čas jsem nechtěl nechávat špatně, zkuste si pracovat, když vidíte na hodinách 3:00 :-).

Nejprve jsem se to snažil vyřešit opravováním timezone souborů, parametrem UTC=no ve startovacích skriptech apod. Pak jsem to nechal odležet a nedávno se k tomu vrátil. Při ručním načítání času hwclock vrátil nějakou chybu s /dev/rtc. V man hwclock jsem našel jakýsi parametr, který používá starší způsob načítání. Tím parametrem je --directisa. Ve startovních skriptech /etc/init.d/hwclock.sh a /etc/init.d/hwclockfirst.sh je pro parametry vyhrazena definice proměnné HWCLOCKPARS na začátku souboru. Stačí tedy do ní přidat kýžený parametr, řádek bude vypadat například takto:

HWCLOCKPARS= --directisa

Od té doby načítání času funguje bez problémů. Jaká banalita :-).

// Zkoušky - achjo, už zase

Půlrok se s půlrokem sešel a mně už se zase půlí další studium. Tento semestr je v pořadí druhý z celkových 4 a je výjimečný hned několika věcmi.

Jednak už jsem si vybral zadání diplomové práce. Tím je implementace klient-server protokolu pro připojení k XML/OO native databázovému systému CellStore. Ten je implementován ve Smalltalku a zatím funguje jako standalone knihovna (zjednodušeně něco jako SQLite). Mým úkolem bude navrhnout komunikační protokol, implementovat serverovou část ve Smalltalku a klientskou část minimálně jako knihovnu v C. Mám na to přesně rok včetně odevzdání svázané práce, tak doufám, že se s tím nějak poperu. V tomto stavu se čeká na schválení zadání, nicméně to by mělo +/- zůstat stejné. Dále se po mně chce, aby práce byla napsána v angličtině, ale co víc, taky v LaTeXu. Naštěstí jsem od loňska k LaTeXu trochu přičichl, takže to bude asi nejmenší problém.

Druhým signifikantním znakem 2. semestru na magisterském navazujícím studiu Výpočetní technika je strašák jménem Paralelní systémy a algoritmy. Tento předmět je oblíbenou zkouškou dospělosti všech informatiků na FELu. 7 kreditů, dotace 3+3 a v porovnání s ostatními předměty nízká průchodnost snad hovoří za vše. Na přípravu jsem si vyhradil cca 8 dní 12 dní 10 dní (nakonec jsem si to přehodil, a ještě posunul matiku), tak dlouho jsem se na žádnou zkoušku nikdy nepřipravoval, a pochybuju, že to tak dlouho vydržím. Moje možná první srážka s neúspěchem se koná velmi pravděpodobně 12. 23. června. Nicméně, září to jistí … :-)