Zápisník

// ADSL modem Sagem v Linuxu

Konečně se mi podařilo rozchodit ADSL modem Sagem i na novém linuxovém jádře. Součástí jádra od 2.6.10 je totiž driver ueagle-atm, který se po zavedení snaží najít firmware pro modem. Ten naleznete i s návodem na webu modulu. Je zde podrobný návod v angličtině. Akorát zde píší, že pro některé země (včetně ČR) je nutno extrahovat soubory z ovladače pro Windows. Mně to fungovalo i se standardními. Nevím, třeba se to týká Telecomu před přechodem na PPPoE (v tom se nevyznám, ale na webu modulu stále uvádějí u CZ PPPoA). Po nastavení bridge příkazem br2684ctl -c 0 -b -a 8.48 stačí místo skriptu z návodu pro připojení použít utilitu pppoe, tam zadáte jméno a heslo a příště už stačí zadat příkaz, který utilita na konci vypíše. Bylo to nějak pon dsl-provider. Odpojení pak poff.

Pro starší jádra bez tohoto modulu lze použít ovladač přímo z webu Sagemu. Pouze je nutno změnit nastavení těch 3 parametrů připojení (VPI=8, VCI=48, encapsulation PPPoE LLC). Tento ovladač mi fungoval na jádře 2.6.8. Na 2.4.x jsem modem netestoval.

// Canon Pixma MP-170

Přivezl jsem si tiskárnu Canon MP170 jakožto náhradu letité HP DJ670C. Je to multifunkčka, a je oproti HPčku docela obrovská (on ten Scanner - jen CIS - něco zabere).

Když jsem ji poprve zkoušel, zarazily mě dvě věci. Tiskárna dost dlouho startuje, tak 15 vteřin se v ní všechno točí, hýbe, teprve potom je online. Něco podobného i před prvním tiskem. To HPčko nedělalo, prostě tisklo. Jenže Canon to dožene při tisku druhé stránky. Když totiž tisknete A4 textu na fast kvalitu, papír tiskárnou doslova jen projede, takže ztrátu dožene během dvou papírů. Druhou věcí, která se mi zdála podivná, je fakt, že pokaždé podavač papír vezme nakřivo. Zkoušel jsem mu pomoci prstem, než jsem při tisku svislých čar přišel na to, že je to tak správně. Hm, zajímavé.

Ale jinak jako celkem dobré, při tisku fotky na nejnižší kvalitu na celou A4 papír taky téměř jen „projede“ a je hotovo. Takže po prvních dnech používání spokojenost. Jediné co trochu zamrzí, je ovladač v angličtině, což není vhodné pro každého, a z karty jde pouze tisknout, nelze na ni skenovat bez použití počítače, což by se občas hodilo.