Zápisník

// Upgrade na DokuWiki

Přibližně před týdnem jsem udělal poslední zkoušku a tak se naskytla příležitost k méně důležitým věcem. Chtěl jsem si trochu zautomatizovat web a jelikož jsem byl poněkud líný programovat, zvolil jsem existující řešení - DokuWiki.

Jedná se o wiki systém v PHP, který nevyžaduje databázi, ale jako zdroj používá textové soubory uložené v adresářové hierarchii. Existuje pro ni spousta pluginů, jednoduchým blogovacím systémem počínaje, napojením na různé internetové služby konče. V posledni době jsem s Dokuwiki nabyl nějaké zkušenosti, pro realizaci společné školní práce, ať třeba na OBP nebo SCP, kde jsou potřeba výstupy v podobě dokumentů, velmi praktické. Jednoduchá syntaxe dovolí naformátovat dokument, a komu to nestačí, může použít HTML. Překládané stránky se ukládají do cache, takže se nemusí při každém přístupu parsovat vstupní soubor.

Jako výchozí šablonu pro design jsem zvolil Dokubook a mírně přepracoval design. Dále jsem integroval počítadlo přístupů BBClone. Pro potřeby hlavní strany jsem přidal dva řádky kódu do pluginu blog (zrušení navigace). Web je stále ve vývoji, nicméně moc už se měnit nebude. Až dosáhnu nějakého přijatelného a konečného řešení, postnu sem patche a šablonu.

Bohužel, naštěstí zatím jediným, problémem, který nastal v souvislosti přenosem na server, je rychlost. Na mém stroji (Celeron M @ 1.7GHz) byla doba zpracování limitně se blížící nule, ovšem na Webzdarma je občas nutno nějakou vteřinku počkat. Je to daň za komplexnost systému, čas ukáže, jestli je reálné jej na freehostingu provozovat.

// Bluetooth - synchronizuji, synchronizuješ, synchronizujeme

Brzy po koupi nového telefonu jsem pocítil potřebu propojit ho s počítačem. Telefon s pamětí ~14MB a čtečkou karet již nabízí rozumné využití. Pořízené fotky je nutno stáhnout do počítače, javové programy (hlavně Opera Mini a JIMM) se také pohodlněji instalují z počítače. V neposlední řadě také nové pozadí na stand-by obrazovku nebo melodii není nutno stahovat přes prohlížeč z vlastního web-serveru :-)

Při rozhodování kabel vs. bluetooth vyhrálo bluetooth. Jednak je bluetooth dongle levnější jak USB kabel, ale je možno jej použít i s rozličnými značkami mobilů. Nevýhodou je rychlost přenosu, ale pokud nepoužíváte telefon jako hudební přehrávač, kdy potřebujete tahat objemná data, tak to nevadí. Fotky sice taky mívají nějaký ten kilobajt, ale dá se to zkousnout. Pořídil jsem si MSI StarKey 2.0. Je vybaven čipsetem od Broadcomu a kvalitními Widcomm ovladači, které umí spoustu věcí. Dongle disponuje snad všemi myslitelnými profily, přes transfer dat, PIM položek, připojení k síti, a přenos zvuku. Nic nebrání použít váš počítač jako handsfree, bohužel obráceně to u Z550i nejde (např. pro volání přes Skype telefon nepřipojíte, Z550i daný profil nepodporuje). Jen pozor, pokud máte pojmenován telefon znaky s diakritikou, spárování se nezdaří!

Pro synchronizaci a ovládání telefonu používám praktický MyPhoneExplorer. Je sice určen pro telefony typu K750, nicméně lze použít s Z550 (kromě fotoaparátu je to téměř ten samý telefon). Umí synchronizovat kontakty s Thunderbirdem a dalšími programy (Outlook, Outlook Express, Lotus Notes), ale hlavně organizér s projektem Mozilla Calendar, tj. s Lightningem a Sunbirdem (nebo dále s Outlookem, Rainlendarem a Googlem, popř. ical kalendáři přes FTP nebo WebDAV). Dále lze posílat SMS, automaticky stahovat nové fotky, procházet celým filesystémem, samozřejmě editovat organizér a kontakty přímo v telefonu a na SIM. Občas je využitelné nastavení budíku, profilů nebo seřízení času podle internetu. Pro Thuderbird nabízí rozšíření, které poskytuje tlačítko na panel nástrojů pro spuštění synchronizace. Oproti softwaru, který dodává SE, je to všeuměl. Pro připojení používá seriového portu, takže pro použití s bluetooth je nutno namapovat sériový port v telefonu na virtuální port v počítači (COM6 apod.).

Dálkové ovládání

Sony Ericssony s bluetooth mají funkci pro ovládání počítače přes bluetooth. Telefon se tváří jako bezdrátová klávesnice a myš. Můžete mít uloženo několik nastavení mapování kláves telefonu na akce myši nebo klávesnice (i klávesové zkratky). Telefon disponuje třemi přednastavenými, ale pomocí programu Bluetooth Remote Control od SE si lze nadefinovat vlastní rozložení, včetně přidání popisného obrázku s vysvětlením významu kláves. Výsledný soubor stačí přenést do telefonu a objeví se v nabídce dálkového ovládání. Tip: Je sice napsán v nápovědě, ale… Pokud zadáváte některé klávesové zkratky, např. Alt+Tab, při normálním stisku by došlo k přepnutí aplikace a nevložení zkratky. Proto nejprve stiskněte Tab, následně Alt ;-).

// Nová hračka jménem SE Z550i

Před cca 2 týdny jsem se stal (zatím) spokojeným majitelem nového mobilu Sony Ericsson Z550i. Když jsem se totiž nedávno snažil napsat na svém starém Siemensu CF62 nějakou zprávu, musel jsem hodně nadávat, klávesnice už téměř odešla do věčných lovišť. Celkem jsem byl rozhodnut, že jeho nástupce bude právě SE, jen jsem se rozhodoval v rámci jedné značky. A nakonec to padlo na přes rok starý model Z550i.

Chtěl jsem a mám radost z následujících featur:

  • Ergonomie - velká klávesnice při zachování minimálních rozměrů velikosti platební karty. Toto mají snad jen véčka, popř. vysouváky. Nemá joystick. Majitelé starších SE s joystickem vědí, o čem mluvím…
  • Emailový klient - součástí výbavy telefonu, umí česky, umí IMAP (ale pracuje jen s Inboxem… )
  • Organizér - neumí opakované události, ale dá se to obejít z PC (někdy příště). Poznámky lze vložit přímo do standby obrazovky.
  • Rychlá Java - jsem ohromen rychlostí aplikací oproti CF62, kde se Jimm v nejslabší konfiguraci spouštěl snad minutu. Opera Mini i Jimm startují snad během dvou sekund.
  • Blbůstky, které potěší - foťák (1,3 MPix, kvalita sice nic moc, ale na momentky to stačí), ovládání PC přes Bluetooth (o BT někdy příště podrobněji), budík, co budí jen ve dny v týdnu, které si vyberete.

Věci, které vadí, nebo které nepotřebuji:

  • Viklajicí se kryt baterie - to je evergreen snad u všech mobilů. Při psaní mi mobil plave v ruce. Snad to spraví kus papíru.
  • Nemá průzkumník vzdáleného zařízení připojeného přes bluetooth - tj. nemůžete vlézt druhému mobilu/PC do filesystému a zkopírovat si co chcete (samozřejmě, když vám to majitel druhého zařízení odklepne), nebo jsem tuto featuru zatím neobjevil.
  • Čtečka na paměťové karty + přehrávač + rádio - zatím jsem nenašel zalíbení v hudebních funkcích tohoto telefonu. Přehrávání zcela jistě dramaticky sníží výdrž baterie a sluchátka mi moc nepasují. Navíc jsem k tomu nedostal kartu a zbytečná investice se konat pravděpodobně nebude. Je lepší s sebou tahat samotný přehrávač, v kterém navíc můžu vyměnit baterku „v terénu“. Nicméně schopnost dekódovat zvukové soubory jiné než MID a spol. umožňuje použít za vyzvánění všelijaké zvuky a skřeky :-) A pro ty zabudovaná paměť ~ 23 MB stačí.

Pro kompletní informace o parametrech, popř. recenzi odkazuji na katalog.mobilmania.cz.

// Bakalářka, diplomka v OpenOffice? Proč ne!

Asi tak před třemi měsíci mě pár lidí zeptalo: „Tak co, budeš psát bakalářku v TeXu?“. Moje odpověď zněla: „Ne“. Důvod byl prostý. Neměl jsem prostě čas ani chuť učit se nějaký TeX, i když je to určitě geniální věc a máme k dispozici šablonu (nebo jak se tomu říká) pro LaTeX.

Rozhodl jsem se začít psát ve WYSIWYGu, konkrétně OpenOffice Writeru 2.2. Na webu jsem našel nějaký HOWTO dokument (myslím, že to byl tento), kde jsem se přiučil, něco jsem vyčetl z nápovědy a dal se do formátování. Nakonec jsem našel veškeré featury, které jsem potřeboval, takže jsem mohl aplikovat věci jako začátek kapitoly vždy na právé stránce, jiné záhlaví na první stránce kapitoly, správa bibliografických položek, dvojí číslování stránek v dokumentu apod. Výsledek dopadl dobře.

Ovšem bohužel práci mi znepříjemnil jeden bug. Pokud si uděláte vlastní strukturu obsahu (přidal jsem tabulátor mezi číslo kapitoly a název), musíte tomu upravit odpovídající styl obsahu (Obsah 1 atd.). Jenže při znovuvygenerování se tento styl nepoužije a díky tomu, že neexistuje ta značka tabulátoru, obsah se celý rozhodí. Je nutno tedy na každý řádek znovu aplikovat příslušný styl. To je ten menší problém. Rozhození totiž zvětší počet stránek, a tím pak po opravení stylu se zobrazí špatné hodnoty. Naštěstí jsem si toho všiml dřív, než to svázali.
Edit: Tomuto jevu už jsem se naučil předcházet. Jde o to, že při editaci položek seznamů lze při vkládání tabulátorů upravit na jiné záložce dialogu i implicitní odsazení tabulátorů. Pak se obsah již generuje normálně.

Jinak na jiné problémy si nevzpomínám, snad jen obrázky občas různě poskakovaly, jak se třeba něco dopsalo doprostřed dokumentu. Jenže to bude problém všech editorů. Také doporučují zapnout automatické ukládání. Když jsem ze začátku laboroval s obrázky, dvakrát mi to zatuhlo. Naštěstí v době, kdy byl obsah dokumentu nulový. S klidným svědomím mohu OOo doporučit.

// Oprava DVB přijímače snadno a rychle

To jsou věci…, aneb oprava DVB přijímače snadno a rychle

Dneska jsem „opravoval“ zajímavý DVB-T přijímač (značka Strong nebo co…). Přestal přijímat, prostě neukazoval signál a tak. Půl hodiny jsem na něj civěl a zkoušel všechno od znovunaladění k vizuální kontrole anténního svodu (a analogová televize normálně šla). Pak jsem tak trochu ze zoufalství vytáhl a zpět zastrčil síťovou zástrčku a světe, div se, ono se to pak v poklidu naladilo. Zatracené stand-by módy. Zbývá než konstatovat, že Billovo nastoupit a vystoupit platí zřejmě u všeho kromě aut…