Zápisník

// LiveEarth - Sledovali jste?

Když jsem slyšel první zprávy o této akci, napadlo mě: LiveAid. Formátem se této show podobalo. Cíl byl ovšem jiný. Akce měla upozornit na ekologické problémy, převážně spojené s globálním oteplováním. Šoty byly dosti poutavé a některé vypočtené prognózy celkem přesvědčivé.

Televizi jsem zapnul krátce po dvanácté polední. První, kdo mě zaujal, byli na australském pódiu Wolfmother. Opravdu bylo znát, že mají za vzor mj. Black Sabbath. Navíc, jejich píseň Woman mi hned přišla povědomá z nějaké televizní reklamy. Dalšími milými vystupujícími byli tradiční Duran Duran, Genesis, nebo třeba trochu nezvykle Metallica. Zajímavé bylo vystoupení bubeníků, z nichž jediného jsem poznal Rogera Taylora z Queen. Z večerních účinkujících už si na nikoho příliš nevzpomínám.

Ranních 8 hodin vysílání jsem obětoval. To „důležité“ jsem zkoukl z webu (liveearth.org, resp. liveearth.msn.com). Na tom druhém bylo možno v době konání sledovat živě všechna pódia (téměř) najednou. Dnes tam najdete archiv všech vystoupení (dojem kazí jen dotěrné reklamy na hudební produkt nejmenovaného „exluzivního“ sponzora). Z povinnosti jsem si pustil Bon Joviho, Rogera Waterse a Police.

// Řípská pouť 2007

Ve dnech 20. až 22. dubna se konala Řípská pouť.

V pátek jsem se vypravil na Princess - program Queen Revival. Už jsem je myslím někde viděl. Můj dojem teda nic moc. Těžko někdo dosáhne stejné podoby, ale mohli se víc snažit. V authentic kostýmech byl akorát „Freddie“ a „Brian“. Z dálky a bez brýlí (2.5 dioptrie) byla iluze dokonalá. Basák, bubeník a klavesák tam byli v civilu a trochu kontrastovali. A zpěv taky nic moc. Holt si vzali docela těžké sousto, Mercury byl holt výjimečný zpěvak s výjimečným hlasem. A vizuální podoba to nezachrání.

Sobota: Vydal jsem se na pouť asi ve tři hodiny. Po x letech jsem si vyšlápl i na vrchol (uff). Poté jsem se vydal směr hudební scéna zabrat si místo na zlatý hřeb víkendu, českou legendu Turbo. Upřímně řečeno, znal jsem všeho všudy tak 4 písně, ale i tak to byl zážitek. K večeru jsem se vrátil na úpatí, kde se během odpoledne objevila další scéna. Zrovna tam začínala hrát (tuším roudnická) kapela Pohátkový Revajvl (spelling možná jinak, název tam byl napsán nějak nespisovně). Předělávky písniček z českých pohádek do rytmů ska na mě zapůsobilo. Když to zabalili, zabalil jsem to taky a vydal se na cestu k domovu.

// ADSL modem Sagem v Linuxu

Konečně se mi podařilo rozchodit ADSL modem Sagem i na novém linuxovém jádře. Součástí jádra od 2.6.10 je totiž driver ueagle-atm, který se po zavedení snaží najít firmware pro modem. Ten naleznete i s návodem na webu modulu. Je zde podrobný návod v angličtině. Akorát zde píší, že pro některé země (včetně ČR) je nutno extrahovat soubory z ovladače pro Windows. Mně to fungovalo i se standardními. Nevím, třeba se to týká Telecomu před přechodem na PPPoE (v tom se nevyznám, ale na webu modulu stále uvádějí u CZ PPPoA). Po nastavení bridge příkazem br2684ctl -c 0 -b -a 8.48 stačí místo skriptu z návodu pro připojení použít utilitu pppoe, tam zadáte jméno a heslo a příště už stačí zadat příkaz, který utilita na konci vypíše. Bylo to nějak pon dsl-provider. Odpojení pak poff.

Pro starší jádra bez tohoto modulu lze použít ovladač přímo z webu Sagemu. Pouze je nutno změnit nastavení těch 3 parametrů připojení (VPI=8, VCI=48, encapsulation PPPoE LLC). Tento ovladač mi fungoval na jádře 2.6.8. Na 2.4.x jsem modem netestoval.