Zápisník

// Helloween reunion míří do Prahy

Ve čtvrtek 26. ledna začne předprodej na pro mě nejočekávanější koncert letošního roku. Helloween přibrali zakladatele kapely na společné turné a letošní podzim tak bude ve znamení dýní. Český koncert se uskuteční 25. listopadu v Tipsport Areně v pražských Holešovicích.

// Můj hudební rok 2016

Loni jsem hudební kulturu celkem flákal, navíc to i nabourala změna zpěváka AC/DC, kterou jsem nakonec vyřešil vrácením lístku. Sorry Axle. Ale i tak se něco přeci jen našlo.

Helloween

Helloween vydali k 30. výročí své existence novou desku My God-Given Right a fotoknihu The Hellbook. Program začal zostra, dvojicí skladeb z oblíbených Keeperů, Eagle Fly Free a Dr. Stein, takže publikum bylo ve varu od prvních tónů. Přijde mi to rozhodně jako lepší přístup než servírovat novinky, které publikum nemá naposlouchány. Tedy pokud zrovna nejste Avantasia, tam je hitem snad úplně vše.

Poté následoval mix písní jednak z nové desky, druhak z celé historie kapely, především však z Derisovy éry. Koncert zakončily přídavky opět z nejstarší historie kapely. Koncertu dominovala nádherná stage, která se nesla v motivu obalu poslední desky. Monstrózní monochromatická „zasněžená“ grafika krásně reagovala na různé odstíny osvětlení.

Nová syntéza: Blue Effect & Kyx Orchestra

V sedmdesátých letech parta kolem Radima Hladíka natočila dvě neobvyklé desky, Novou Syntézu 1 a 2. Za pomoci Jazzového orchestru Československého rozhlasu spojili mocný zvuk žesťových nástrojů s (tehdejším) rockem. Z alba pochází i skladba Má hra, jejíž ústřední melodii si vypůjčili i zahraniční umělci.

Zástupci chrudimského KYX orchestra údajně kontaktovali Radima Hladíka, že by Novou Syntézu chtěli hrát. Nakonec to skončilo oboustrannou spoluprací a obnovená Nová Syntéza tak zažila mnoho koncertů po republice. V rockovém světě je celkem běžné, že si kapela přizve k spolupráci symfonický orchestr. Průkopníky byli tuším Deep Purple. Ovšem big band je trochu jiná káva, a žesťové nástroje dokáží znít s rockovou kytarou taktéž zajímavě. I když se KYX Orchestra profilují jako amatérský soubor, rozhodně to tak nezní. Hudebnící, kteří si občas vystřihli během představení nějaké to sólo, sklízeli bouřlivý potlesk.

Jak jistě fanoušci dávno ví, Radim nás opustil 4. prosince 2016 na následky kruté nemoci. Takže to byla má poslední příležitost jej vidět na koncertě.

Avantasia

Avantasii jsem viděl poprvé a prozatím naposledy před lety v Německu. Od Tobiase Sammeta je vždy úžasný počin, že dokáže přinutit tolik hudebníků z různých kapel vyrazit na celkem dlouhé turné. Zatímco v roce 2010 mělo turné 10 zastávek (plus Wacken o rok později), turné k albu Ghostlights čítalo přibližně 40 koncertů, a tentokráte konečně i v Čechách.

Přišli jsme sice tedy o druhý epický roadtrip do Německa, ale zase mé rozhodování jít–nejít trvalo asi 10 vteřin namísto 10 minut. :-)

Koncert se odehrával ve Fóru Karlín. Oproti koncertu Sabaton před rokem již byly k dispozici dražší lístky do sektoru na stání před podiem. Samozřejmostí byla koupě nového trička v motivu Ghostlights tour a najití vhodného místa v předním sektoru. Již předem bylo anoncováno, že průběh koncertu bude natáčen a materiál se použije do koncertního DVD. Rameno s kamerou se mi neustále míhalo nad hlavou, takže pokud vám zkazím z případného DVD požitek, již předem se omlouvám.

Jak je již zvykem, Avantasia nabídla tříhodinovou show bez předskokanů. Velkou část písní zastupovaly skladby z posledních dvou alb Mystery of Time a Ghostlights. Koncert zahajoval jejich první singl z nejnovějšího alba, Mystery of Blood Red Rose, s kterým Tobias soutěžil dokonce v soutěži Eurovize. Následovala titulní píseň posledního alba, Ghostlights, ve které se představil můj oblíbenec Michael Kiske. V dalších skladbách se na podiu střídaly hvězdy stejného kalibru, Ronnie Atkins, Eric Martin a stálice Oliver Hartmann, Jorn Lande, Bob Catley a Amanda Somerville. Herbie Langhans, druhý back vokalista, si zazpíval svůj jediný příspěvek na albu Ghostlights, druhý singl Draconian Love z daného alba.

Avantasia živě v Praze

Rozhodně to byl perfektní zážitek do sbírky.

Moje alba v roce 2016

Díky předplatnému na Spotify mám mnohem rychlejší a obsáhlejší přístup k novým albům. Z těch, co vyšly v roce 2016, jsem se zaposlouchal nejvíce do:

  • Avantasia – Ghostlights
  • Freedom Call – Master of Light
  • Jorn – Heavy Rock Radio
  • Sabaton – The Last Stand

A co za rok?

Celkem zajímavá zvučná jména oznámila koncerty na nadcházející rok.

Eric Martin z Mr. Big v únoru zazpívá v Nové Chmelnici. Navštíví nás Sabaton se svojí novou deskou. Dream Thater, Freedom Call. V Brně na výstavišti se chystá velký koncert Kiss. Guns n' Roses u nás zahrají v rámci dlouho očekávaného reunionu. Deep Purple vyjíždí na své údajně poslední turné (a slibují special guests). Ke konci roku oznámili Helloween famózní reunion, který snad zavítá i k nám, ale viděl bych to spíše až na jaro 2018 k nám zavítá v listopadu 2017.

Tentokrát je opravdu na co se těšit.

Další čtení:

// Helloween se dají dohromady na tour s původními zpěváky

Helloween dnes na sociálních sítích zveřejnili po několika týdnech napínání radostnou novinku. V příštích letech 2017 a 2018 kapela odjede speciální turné, ke kterému přizvou dva původní členy, zakladatele, zpěváka a kytarystu Kaie Hansena a později příchozího, leč nejslavnějšího zpěváka skupiny, Michaela Kiskeho.

Kapela vznikla na podzim roku 1984 a dva její zakládající členové (kytarista Michael Weikath a basák Markus Grosskopf) v ní působí dodnes, kromě Kaie Hansena byl u zrodu ještě bubeník Ingo Schwichtenberg. Michael Kiske doplnil skupinu okolo roku 1987 na pozici zpěváka, aby se Hansen mohl více věnovat hře na kytaru. Pěveckou premiéru si odbyl na legendárním dvojalbu Keeper of the Seven Keys.

Po turné ke Keeperům opouští skupinu Kai Hansen, aby pokračoval ve svém pilování power metallu v novém uskupení Gamma Ray. Kiske odchází po dvou neúspěšných albech na začátku devadesátých let a na pozici zpěváka jej nahrazuje Andi Derris, který s kapelou zpívá v současnosti. Ve stejné době opouští kapelu kvůli alkoholové a drogové závislosti i Schwichtenberg, který o dva roky později spáchá sebevraždu.

Na pódiu se tedy kromě Andiho, Michaela, Markuse, Daniho a Sashy můžeme těšit na Kaie a Michiho. Hansen a Kiske spolu spolupracují i dnes, spolu natočili dvě desky v rámci Kiskeho projektu Unisonic. Spolu jsme je mohli vidět na pódiu v rámci koncertního turné Avantasie v zimě 2010. Hansen spoluúčinkoval s Helloween i v rámci dvou turné Hellish Tour. Na druhém pokračování jsem měl možnost být. Celá spolupráce však tehdy byla asi o dvou písničkách, jinak si každá kapela jela svůj setlist. Tentokráte doufám v mnohem zapojenější účast všech hostů :-)

První potvrzený termín koncertu v rámci reunion turné je 28. říjen 2017 v Brazílii.

EDIT 27.1.2017: Kromě několika jihoamerických termínů už byly ohlášeny i evropské termíny na konec tohoto roku. V Česku se můžeme na Helloween těšit 25. listopadu. Lístky již jsou v prodeji.

Více informací http://pumpkins-united.helloween.org/en/pumpkins-united-world-tour-2017-2018.html

Další čtení:

// Odesílání denních přehledů ze služby Wunderlist emailem

Nějakou dobu používám jako úkolovníček službu Wunderlist (yup, taky jedu na GTD vlně). V některých aspektech předčí svého největšího konkurenta, Todoist (minimálně má notifikace v tarifu zadarmo a trošku přehlednější design). Jedinou věcí, která mi opravdu chybí, je automaticky zasílaný denní přehled (což prý Todoist má).

Naštěstí před nějakou dobou Wunderlist uvolnil API, které umožňuje aplikacím třetích stran přístupovat a spravovat obsah uživatelského profilu.

Napsal jsem si jednoduchý skript, který ze služby stáhne nedokončené úkoly a pošle email s denním přehledem. Nazval jsem jej Wudd. Nenabízím jej jako online službu (zatím?), každý si jej musí rozchodit na svém stroji (viz soubor README).

Hlavní vlastnosti:

  • 3 sekce: Dnešní úkoly, nezatříděné úkoly v inboxu bez data splnění, úkoly s datem splnění v příštích 7 dnech. Generická struktura s lambda podmínkami dovoluje snadno definovat další sekce.
  • HTML i plaintextová verze emailu.
  • Stručný souhrn v předmětu zprávy.
  • V současnosti je výpis v češtině. I18n zatím není podporováno.
  • Odešle email přes lokální SMTP server (autorizace & SSL zatím není podporováno).

Pro stažení navštivte moje Bitbucket repo. Na stejném místě lze hlásit chyby. Enjoy!

// Můj hudební rok 2015

Rok 2015 byl na hudební události pro mě celkem hodně bohatý. Na všechno si asi už nevzpomenu, následující řádky shrnují jen to nejzásadnější.

Sabaton

Této kapele jsem se dlouho vyhýbal. Pak se objevilo album Heroes, které jsem poslouchal pořád dokola. Možná za to taky může skladba Far From the Fame vyprávějící příběh československého leteckého maršála Karla Janouška. Tuto skladbu kapela představila o rok dříve na vizovickém festivalu Masters of Rock.

Sabaton - Far from the Fame

Bylo to poprvé, co jsem navštívil Forum Karlín. To disponuje kvalitním zázemím (šatny, wc, občerstvení na place), což mi chybí hlavně u velkých koncertů v O2 Aréně. Všechny lístky byly za jednu cenu, takže se vyplatilo přijít dřív. Tak velkému sálu by segmentace místa pro stání možná prospěla (nebo by prospěla aspoň mně :-)).

Na kapele je jednoznačně vidět orientace na válečná témata. Jedno z jejích prvních alb se jmenuje The Art of War, podle díla čínského generála Sun Tzu. Stage je většinou vyzdobena tankem, skupina nosí maskáče a zpěvák Joakim Brodén i tričko připomínající brnění. Joakim má Česko moc rád (jeho matka je češka). Sympatie domácího publika si získává popíjením piva. Kdykoliv jej publikum vyzve, reaguje na pokřik „ještě jedno pivo“.

Akustika ve Foru Karlín je úžasná. Nicméně hlasitost nasadil zvukař až děsivou. I přes mé špunty v uších to chvílemi pobolívalo. Ani si nedokážu představit, kolik dní bych pak slyšel pískot, kdybych je neměl. Každopádně byla to velká show, která rozhodně stála za to. Mimochodem, na jaře 2017 k nám Sabaton přijedou znovu, to „představí“ své nové album The Last Stand, které vyjde toto léto.

Don Airey & Band

Don Airey nahradil před mnoha lety v Deep Purple slavného klávesistu Jona Lorda. Do té doby hrál v několika stejně slavných kapelách. V klubu Nová Chmelnice představil jednak písně ze svého nejnovějšího solového alba Keyed Up, o zbytek programu se postaraly hitovky z Deep Purple a jeho bývalých kapel, především Rainbow, Ozzy Osbourne solo.

Zpěvákem tohoto seskupení byl Carl Sentence, jehož české publikum bude nově znát jako nástupce Dana McCaffertyho ve skotských Nazareth, kteří se v Čechách také rádi zastavují. S touto novinkou překvapil zdejší publikum právě během vystoupení.

Roxette

Roxette je legenda našeho mládí. Kdo z nás nezná písně typu The Look, nebo Joyride. I když už je to trochu jiný šálek čaje, než srkám nyní, rozhodl jsem se, že oslavu 30. výročí kapely si nenechám ujít.

Marie Fredriksson se na začátku tisíciletí poprala s nádorem na mozku a po úspěšné léčbě se vrátila na koncertní podia. V roce 2015 však zřejmě nebyla úplně fit. Celý koncert seděla na stoličce, nicméně na kvalitu jejího zpěvu to vliv nemělo. Pohybovou složku tedy zajišťoval její parťák Per Gessle, který na podiu dováděl o to víc.

Podle novinek z dubna 2016 byl z důvodu obav o Mariino zdraví zbytek výroční tour zrušen.

Def Leppard

Kapela, na kterou jsem čekal hodně dlouho. Před nedávnem jsem si jejich koncert chtěl vynahradit sledováním filmového záznamu Live Hysteria, ve které mě trochu překvapila ne zas tak oslnivá forma zpěváka kapely.

Moje obavy ovšem zmizely s prvními hity, které rozpoutaly dvouhodinovou vlnu nostalgie v očích staříků kolem mě a znovuobjevené historie u mě a mých vrstevníků. Stage byla prostě úžasná. Různé barevné projekce střídaly fotografie z historie kapely. Joe si stříhnul Two Steps Behind na akustickou kytaru.

Kiss

Kiss jsem prostě musel vidět znova, tentokrát v kotli. Od mé poslední návštěvy přibylo nové album Monster a další kompilace k 40. výročí vzniku kapely. Takže samozřejmě nemohl chybět … koncert. Živá vystoupení patří k tomu nejlepšímu, co vám může kdejaká kapela nabídnout. O Kiss se mluví jako o pionýrech tzv. stadionového rocku a rozhodně to za těch 40 let vypilovali. I když se některé „atrakce“ vystoupení opakovaly (např. Paulova lanovka doprostřed publika) a začátek byl tentokráte dost strohý, rozhodně to nebylo podle kopíráku. I když mě teda dostalo zjištění, že video během intra, kdy kapela nastupuje útrobami haly na pódium, je předtočeno, a navíc je pro celé turné stejné (stačí porovnat záznamy z různých měst na Youtube :-)).

Součástí koloritu účasti na koncertu v kotli je urvat co nejvíc suvenýrů. Na rockových koncertech lítají hlavně trsátka. Konkurence je ale veliká, a tak cokoliv ukořistit dá starost. Já měl velké štěstí. Po tradičním plivání krve, výletu ke střeše haly a písničce God of Thunder zahodil Gene Simmons do tmy trsátko a to se z vrchu pódiové konstrukce tmou sneslo až k mým nohám. Takže tenhle suvenýr byl bez práce :-)

Trsátko Gena Simmonse

Vzpomínka na Petra Kalandru

O Petru Kalandrovi vím akorát, že působil ve skupinách Marsyas a Bluessession. Díky koncertu jsem se dozvěděl, že působil, kromě jiného, v bluesovém seskupení ASPM. Na koncertě se kromě kapely Bluessession a ASPM sešli ostatní hudebnící, s kterými Petr vystupoval, tj. například Vladimír Mišík a Vladimír Merta.

Mně oslovuje asi nejvíce tvorba BluesSession. I když se z velké části sestává z cover verzí Dylanových hitů, osobnost současného kapelníka Olina Nejezchleby a vtip schovaný v textech písní se mi prostě líbí. BluesSession byla věnována velká část programu.

Roger Waters - The Wall (film)

Koncert jako takový jsem v O2 aréně před lety neabsolvoval. Z nějakého důvodu je mi Waters z celého původního ansáblu Pink Floyd nejméně sympatický. Vzpomínám, že jsem tehdy dal přednost revivalu Australian Pink Floyd Show (který rozhodně stojí za to).

Musím říct, že koncerty byly dle snímku fenomenální. Film byl sestaven ze záznamů několika venkovních koncertů ve Spojených státech a stage, která prý u venkovních koncertů měřila i 150m, je vskutku úžasná. Během koncertu se mění a roste na ní samozřejmě zeď, kterou na konci skladby The Trial sbourají (Tear down the wall!).

Film je prošpikován civilními záběry Waterse, který svým Rollsem navštěvuje pomníky padlých a vzpomíná na místech, kde je pochován jeho otec a dědeček, kteří oba padli během obou světových válek.

Film vyšel i nedávno na BluRay/DVD. Doporučuju se podívat.

Gamma Ray

Banda kolem Kaie Hansena slaví 25 let a po loňské nové desce Empire of the Undead a Best Of kompilaci přišlo i narozeninové turné, které se odehrálo v poslední době čím dál oblíbeném klubu Meet Factory na pražském Smíchově.

Celkem krátkou dobu před koncertem se ke kapele připojil „záložní“ zpěvák. Kai Hansen to odůvodnil slovy, že dlouhá koncertní šnůra moc nesvědčí jeho hlasivkám a že si chce dopřát volnosti na stage (podobnost se situací v Helloween před zapojením Kiskeho je čistě náhodná). Na rozdíl od Kiskeho, který po svém nástupu odzpíval snad všechno, Frank Beck mi zatím na pódiu přišel jako komparsista.

Jak se na správnou narozeninovou party sluší a patří, došlo i na překvapení. Kromě reggae vložky do skladby I Want Out z dob Helloween se jednalo o hosta v podobě Ralfa Scheeperse, původního zpěváka skupiny. Ten se údajně ke kapele přidal na koncertě v Berlíně a pár dalších koncertu si s nimi zazpíval. Vtipné je, že někteří mí známí, zarytí fanoušci Gamma Ray, ani neví, že se podílel na zásadních albech v historii kapely. :-)

Whitesnake

David Coverdale loni vydal Whitesnake re-edici písní z alb Burn a Stormbringer, na nichž se podílel během působení v Deep Purple, pod názvem Purple Album. Značná část písní tak byla z tohoto alba a koncert v novém hávu připomínal jeho éru z dob Purplů, včetně notoricky známé You Keep On Moving, kterou Coverdale napsal společně s Glenem Hughesem.

Whitesnake - Stormbringer

Samozřejmě zazněly i klasické Whitesnake vypalovačky v čele s Here I Go Again a zakončené písní Still of the Night v přídavku. Osobně jsem si koncert užil o chlup víc než před lety, kdy Whitesnake předskakovali Judas Priest taktéž v Praze. Přeci jenom zde byl Dave hlavní hvězdou a nevyplňoval jen čas čekání na Judas Priest.


Kromě těchto velkých akcí byl rok 2015 plný jiných koncertů. Samozřejmě jsem byl na Mňáze, přičichl jsem i ke ska (ne moc spokojeně) v podání Sta zvířat, a našel se i čas na pro mne již klasiku Queenie nebo Blue Effect.

Další čtení: