Zápisník

// Banka Creditas - první zkušenosti s novou bankou

Banka Creditas vznikla na začátku roku 2017 transformací ze záložny. Za tři měsíce na trhu téměř zdvojnásobila počet klientů, především díky zajímavému úroku na spořicím účtu, který ji vyhoupl na vrchol tehdejšího žebříčku. Druhým velmi zajímavým lákadlem je devizový kurz. Euro prodává (např. při platbě kartou) asi jen 20 haléřů nad středem (oproti cca 60-80 haléřům ostatních bank). Zmíněný výhodný úrok ovšem nevydržel dlouho. K 1. dubnu spadl a zůstal jen pro stávající spořicí účty. Pro ty banka nadále garantuje základní úrok 0,5% do roku 2021. Bonus minimálně na další kvartál zůstal.

Já se k založení účtu rozhoupal za pět minut dvanáct, tedy týden před tím, než byla změna oznámena. Další spořicí účet asi nepotřebuji, ale na rozdíl od jiných bank není úrok vázán na nějakou další aktivitu (např. platbu kartou u běžného účtu…), takže asi dojde na přesun prostředků. Výhodnější devizové kurzy dělají z karty Banky Creditas kandidáta na kartu na platby v zahraničí.

Neděle 26. března

Vyplnil jsem velmi jednoduchou elektronickou registraci, vytvořil přístup do internetového bankovnictví a nahrál kopie dvou dokladů totožnosti a výpisu z tzv. „registrovaného“ účtu.

Pondělí 27. března

Z banky přišlo schválení předložených dokumentů, byl jsem vyzván k zaslání prvního vkladu z „registrovaného“ účtu na nově vytvořený běžný účet.

Úterý 28. března

První vklad dorazil, došlo k plné aktivaci běžného účtu. Jedním kliknutím jsem založil spořicí účet a zažádal o vydání a zaslání platební karty. Tady přišlo první zklamání, kartu nelze při objednání z internet bankingu nechat poslat na pobočku, pouze na kontaktní adresu poštou. Podle vyjádření infolinky by pro zaslání na pobočku muselo být o kartu zažádáno na pobočce. Zásilka s PIN se posílá do vlastních rukou, takže pokud nejste doma, musíte na poštu. Karta přijde běžnou zásilkou do schránky.

První postřehy z internetového bankovnictví

Heslo pro přihlášení může být v délce 8-15 znaků. Spodní limit chápu, důvod horního limitu raději vědět nechci. Dvoufázové ověření přihlášení prostřednictvím SMS nelze vypnout, ale je možno schvalovat přihlášení v mobilní aplikaci (odpadne opisování kódu z SMS). Navíc, pokaždé si lze vybrat, zda poslat SMS, nebo odklepnout na mobilu. Stejně tak lze v případě zadání platební nebo jiné důležité transakce. Tady by se mohla například Air Bank inspirovat. U nich můžete v daný okamžik mít povolenu jen jednu variantu. EDIT: Později mi došlo, že řešení Air Bank je vlastně lepší. Již překonané SMS se dají úplně zakázat a nahradit aplikací. V případě reinstalace telefonu vás ale čeká anabáze s přenastavováním.

Mobilní aplikace samotná nabízí běžné funkce, v podstatě opisuje funkčnost internetového bankovnictví, bez možnosti správy produktů. Přístup do aplikace je chráněn PINem, který může být jen číselný (4-8 číslic).

Pátek 31. března

Na konci března se rozšířily zvěsti o snížení úroků na spořicím účtu. Banka v pátek odpoledne oznamuje, že pro stávající účty se nic nemění. Lidé na poslední chvíli zakládají spořicí účty přes internetové bankovnictví. Na pobočkách už je zavřeno. Úroky pro nové účty budou od 1. dubna jen 0,3%.

Pondělí 3. dubna

Do poštovní schránky dorazila platební karta.

Úterý 4. dubna

Ve schránce je výzva k vyzvednutí dopisu s PINem. Ve středu jsem poté mohl kartu aktivovat a provést první platbu.

Prozatímní dojmy

Zatím jsem kartou provedl jen pár zahraničních plateb. Konverzi banka provádí přes EUR, které teď po uvolnění ze strany ČNB prodává stále 20 haléřů nad středem. Převod peněz z Air Bank dopoledne dorazí ještě týž den. Jinak klasicky do druhého dne.

Založení účtu včetně doručení první karty proběhlo celkem rychle. Tady nemám námitek. Internetové bankovnictví pracuje jak má, ale s některými funkcemi moc spokojený nejsem. Např. notifikace o provedení transakcí emailem je provedena velmi stroze. Při platbě kartou nemáte skoro žádné informace, navíc notifikace přijde až v době zaúčtování, nikoliv již při provedení transakce. Tady jsem docela zhýčkaný Air Bank a jejich bankovnictvím.

Jinak je zatím brzo vynášet nad Bankou Creditas nějaké předčasné soudy. A docela jsem zvědavý, jak dopadne úrok na spořicím účtu na konci dalšího kvartálu. Doufejme, že mě nezklamou tak rychle, jako se to kdysi povedlo mBank. :-)

// Helloween reunion míří do Prahy

Ve čtvrtek 26. ledna začne předprodej na pro mě nejočekávanější koncert letošního roku. Helloween přibrali zakladatele kapely na společné turné a letošní podzim tak bude ve znamení dýní. Český koncert se uskuteční 25. listopadu v Tipsport Areně v pražských Holešovicích.

// Můj hudební rok 2016

Loni jsem hudební kulturu celkem flákal, navíc to i nabourala změna zpěváka AC/DC, kterou jsem nakonec vyřešil vrácením lístku. Sorry Axle. Ale i tak se něco přeci jen našlo.

Helloween

Helloween vydali k 30. výročí své existence novou desku My God-Given Right a fotoknihu The Hellbook. Program začal zostra, dvojicí skladeb z oblíbených Keeperů, Eagle Fly Free a Dr. Stein, takže publikum bylo ve varu od prvních tónů. Přijde mi to rozhodně jako lepší přístup než servírovat novinky, které publikum nemá naposlouchány. Tedy pokud zrovna nejste Avantasia, tam je hitem snad úplně vše.

Poté následoval mix písní jednak z nové desky, druhak z celé historie kapely, především však z Derisovy éry. Koncert zakončily přídavky opět z nejstarší historie kapely. Koncertu dominovala nádherná stage, která se nesla v motivu obalu poslední desky. Monstrózní monochromatická „zasněžená“ grafika krásně reagovala na různé odstíny osvětlení.

Nová syntéza: Blue Effect & Kyx Orchestra

V sedmdesátých letech parta kolem Radima Hladíka natočila dvě neobvyklé desky, Novou Syntézu 1 a 2. Za pomoci Jazzového orchestru Československého rozhlasu spojili mocný zvuk žesťových nástrojů s (tehdejším) rockem. Z alba pochází i skladba Má hra, jejíž ústřední melodii si vypůjčili i zahraniční umělci.

Zástupci chrudimského KYX orchestra údajně kontaktovali Radima Hladíka, že by Novou Syntézu chtěli hrát. Nakonec to skončilo oboustrannou spoluprací a obnovená Nová Syntéza tak zažila mnoho koncertů po republice. V rockovém světě je celkem běžné, že si kapela přizve k spolupráci symfonický orchestr. Průkopníky byli tuším Deep Purple. Ovšem big band je trochu jiná káva, a žesťové nástroje dokáží znít s rockovou kytarou taktéž zajímavě. I když se KYX Orchestra profilují jako amatérský soubor, rozhodně to tak nezní. Hudebnící, kteří si občas vystřihli během představení nějaké to sólo, sklízeli bouřlivý potlesk.

Jak jistě fanoušci dávno ví, Radim nás opustil 4. prosince 2016 na následky kruté nemoci. Takže to byla má poslední příležitost jej vidět na koncertě.

Avantasia

Avantasii jsem viděl poprvé a prozatím naposledy před lety v Německu. Od Tobiase Sammeta je vždy úžasný počin, že dokáže přinutit tolik hudebníků z různých kapel vyrazit na celkem dlouhé turné. Zatímco v roce 2010 mělo turné 10 zastávek (plus Wacken o rok později), turné k albu Ghostlights čítalo přibližně 40 koncertů, a tentokráte konečně i v Čechách.

Přišli jsme sice tedy o druhý epický roadtrip do Německa, ale zase mé rozhodování jít–nejít trvalo asi 10 vteřin namísto 10 minut. :-)

Koncert se odehrával ve Fóru Karlín. Oproti koncertu Sabaton před rokem již byly k dispozici dražší lístky do sektoru na stání před podiem. Samozřejmostí byla koupě nového trička v motivu Ghostlights tour a najití vhodného místa v předním sektoru. Již předem bylo anoncováno, že průběh koncertu bude natáčen a materiál se použije do koncertního DVD. Rameno s kamerou se mi neustále míhalo nad hlavou, takže pokud vám zkazím z případného DVD požitek, již předem se omlouvám.

Jak je již zvykem, Avantasia nabídla tříhodinovou show bez předskokanů. Velkou část písní zastupovaly skladby z posledních dvou alb Mystery of Time a Ghostlights. Koncert zahajoval jejich první singl z nejnovějšího alba, Mystery of Blood Red Rose, s kterým Tobias soutěžil dokonce v soutěži Eurovize. Následovala titulní píseň posledního alba, Ghostlights, ve které se představil můj oblíbenec Michael Kiske. V dalších skladbách se na podiu střídaly hvězdy stejného kalibru, Ronnie Atkins, Eric Martin a stálice Oliver Hartmann, Jorn Lande, Bob Catley a Amanda Somerville. Herbie Langhans, druhý back vokalista, si zazpíval svůj jediný příspěvek na albu Ghostlights, druhý singl Draconian Love z daného alba.

Avantasia živě v Praze

Rozhodně to byl perfektní zážitek do sbírky.

Moje alba v roce 2016

Díky předplatnému na Spotify mám mnohem rychlejší a obsáhlejší přístup k novým albům. Z těch, co vyšly v roce 2016, jsem se zaposlouchal nejvíce do:

  • Avantasia – Ghostlights
  • Freedom Call – Master of Light
  • Jorn – Heavy Rock Radio
  • Sabaton – The Last Stand

A co za rok?

Celkem zajímavá zvučná jména oznámila koncerty na nadcházející rok.

Eric Martin z Mr. Big v únoru zazpívá v Nové Chmelnici. Navštíví nás Sabaton se svojí novou deskou. Dream Thater, Freedom Call. V Brně na výstavišti se chystá velký koncert Kiss. Guns n' Roses u nás zahrají v rámci dlouho očekávaného reunionu. Deep Purple vyjíždí na své údajně poslední turné (a slibují special guests). Ke konci roku oznámili Helloween famózní reunion, který snad zavítá i k nám, ale viděl bych to spíše až na jaro 2018 k nám zavítá v listopadu 2017.

Tentokrát je opravdu na co se těšit.

Další čtení:

// Helloween se dají dohromady na tour s původními zpěváky

Helloween dnes na sociálních sítích zveřejnili po několika týdnech napínání radostnou novinku. V příštích letech 2017 a 2018 kapela odjede speciální turné, ke kterému přizvou dva původní členy, zakladatele, zpěváka a kytarystu Kaie Hansena a později příchozího, leč nejslavnějšího zpěváka skupiny, Michaela Kiskeho.

Kapela vznikla na podzim roku 1984 a dva její zakládající členové (kytarista Michael Weikath a basák Markus Grosskopf) v ní působí dodnes, kromě Kaie Hansena byl u zrodu ještě bubeník Ingo Schwichtenberg. Michael Kiske doplnil skupinu okolo roku 1987 na pozici zpěváka, aby se Hansen mohl více věnovat hře na kytaru. Pěveckou premiéru si odbyl na legendárním dvojalbu Keeper of the Seven Keys.

Po turné ke Keeperům opouští skupinu Kai Hansen, aby pokračoval ve svém pilování power metallu v novém uskupení Gamma Ray. Kiske odchází po dvou neúspěšných albech na začátku devadesátých let a na pozici zpěváka jej nahrazuje Andi Derris, který s kapelou zpívá v současnosti. Ve stejné době opouští kapelu kvůli alkoholové a drogové závislosti i Schwichtenberg, který o dva roky později spáchá sebevraždu.

Na pódiu se tedy kromě Andiho, Michaela, Markuse, Daniho a Sashy můžeme těšit na Kaie a Michiho. Hansen a Kiske spolu spolupracují i dnes, spolu natočili dvě desky v rámci Kiskeho projektu Unisonic. Spolu jsme je mohli vidět na pódiu v rámci koncertního turné Avantasie v zimě 2010. Hansen spoluúčinkoval s Helloween i v rámci dvou turné Hellish Tour. Na druhém pokračování jsem měl možnost být. Celá spolupráce však tehdy byla asi o dvou písničkách, jinak si každá kapela jela svůj setlist. Tentokráte doufám v mnohem zapojenější účast všech hostů :-)

První potvrzený termín koncertu v rámci reunion turné je 28. říjen 2017 v Brazílii.

EDIT 27.1.2017: Kromě několika jihoamerických termínů už byly ohlášeny i evropské termíny na konec tohoto roku. V Česku se můžeme na Helloween těšit 25. listopadu. Lístky již jsou v prodeji.

Více informací http://pumpkins-united.helloween.org/en/pumpkins-united-world-tour-2017-2018.html

Další čtení:

// Odesílání denních přehledů ze služby Wunderlist emailem

Nějakou dobu používám jako úkolovníček službu Wunderlist (yup, taky jedu na GTD vlně). V některých aspektech předčí svého největšího konkurenta, Todoist (minimálně má notifikace v tarifu zadarmo a trošku přehlednější design). Jedinou věcí, která mi opravdu chybí, je automaticky zasílaný denní přehled (což prý Todoist má).

Naštěstí před nějakou dobou Wunderlist uvolnil API, které umožňuje aplikacím třetích stran přístupovat a spravovat obsah uživatelského profilu.

Napsal jsem si jednoduchý skript, který ze služby stáhne nedokončené úkoly a pošle email s denním přehledem. Nazval jsem jej Wudd. Nenabízím jej jako online službu (zatím?), každý si jej musí rozchodit na svém stroji (viz soubor README).

Hlavní vlastnosti:

  • 3 sekce: Dnešní úkoly, nezatříděné úkoly v inboxu bez data splnění, úkoly s datem splnění v příštích 7 dnech. Generická struktura s lambda podmínkami dovoluje snadno definovat další sekce.
  • HTML i plaintextová verze emailu.
  • Stručný souhrn v předmětu zprávy.
  • V současnosti je výpis v češtině. I18n zatím není podporováno.
  • Odešle email přes lokální SMTP server (autorizace & SSL zatím není podporováno).

Pro stažení navštivte moje Bitbucket repo. Na stejném místě lze hlásit chyby. Enjoy!